Buty rowerowe

Buty rowerowe – to rodzaj obuwia dostosowany do używania podczas jazdy na rowerze stosowany zazwyczaj wraz z pedałami z systemem zatrzaskowym.

Budowa butów rowerowych

Charakterystyczną cechą obuwia rowerowego jest miejsce na podeszwie przeznaczone do montażu bloków, które mają umożliwić wpinanie w mechanizm zatrzaskowy pedałów. Jednym z popularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych systemów jest SPD – Shimano Pedaling Dynamics, przez co buty wykorzystujące dowolny system określa się czasem nieprecyzyjnie mianem butów SPD. Połączenie butów z pedałami umożliwia efektywniejsze przeniesienie mocy i zapobiega ześlizgnięciu nóg z pedałów. Sportowe buty na rower zazwyczaj wykorzystują zapięcia na rzepy, klamry lub w oparciu o system BOA, lub połączenie kilku z nich.

Rodzaje butów rowerowych

Obuwie rowerowe występuje w kilku odmianach różniących się budową. Są to:

Buty szosowe

Cechują się płaską podeszwą z typowo trzema otworami do montażu bloków, ze względu na inny kształt bloków niż w systemach górskich. Bloki wyraźnie odstają od podeszwy, przez co chodzenie w tego typu butach jest znacznie utrudnione. Dużą wagę przykłada się do sztywności podeszwy buta, tak by stanowiła one stabilne podparcie zastępujące platformę pedałów ułatwiające przekaz mocy z nóg do napędu roweru.

Buty triathlonowe

Nieco różniące się budową od butów szosowych są buty triathlonowe. Dostosowane są one do noszenia bez skarpetek dzięki miękkiej wyściółce i przystosowane do szybkiego zakładania jedną ręką dzięki pętli z tyłu, zapięciu na rzep i braku języka.

Buty MTB

Buty górskie w odróżnieniu od szosowych posiadają inne otwory montażowe pod bloki. Często są to dwa równoległe podłużne otwory. Poza tym posiadają one wyraźną podeszwę z bieżnikiem, a same bloki są bardziej osłonięte. Dzięki temu umożliwiają one chodzenie w nagłej potrzebie.

W dyscyplinach zjazdowych jak np. downhill stosuje się także obuwie z płaską podeszwą dostosowane do pedałów platformowych. Czasem są one także wyposażone w mechanizm zatrzaskowy.

Buty turystyczne

Z wyglądu przypominające buty trekkingowe lub codzienne. Podeszwa także dostosowana jest do montażu bloków. Nie rzucają się one jednak w oczy i mają za zadanie być jak najbardziej zbliżonymi do obuwia nierowerowego. Często posiadają także zwykłe sznurowadła w odróżnieniu od rowerowych butów sportowych.