Kask MTB

Kask MTB – to rodzaj kasku rowerowego przeznaczony do kolarstwa górskiego MTB. Stanowi ochronę głowy przed urazem w razie upadku.

Budowa

Kask na rower MTB podstawą budowy nie różni się od innych typów kasków. Składają się one z ochronnej piankowej wykładziny połączonej ze skorupą zewnętrzną. Wnętrze kasku wykładane jest wyściółką, a sam kask mocuje się na głowie przy użyciu pasków z zapięciem. Kaski rowerowe MTB niektórych typów różnią się wyraźnie od kasków przeznaczonych do innej jazdy, są to szczególnie kaski MTB full face.

Rodzaje kasków MTB

Kaski MTB występują w różnych typach w zależności od uprawianej dyscypliny. Podstawowe z nich to:

  • kaski XC – nie różniące się szczególnie od kasków szosowych, a czasem to nawet te same modele. Cechują się niską masą i dobrą wentylacją;
  • kaski enduro – skorupa tego typu kasków znacznie bardziej osłania tył głowy niż w kaskach XC. Dodatkowo często wyposażone są w odpinany daszek;
  • kaski MTB full face – kaski ze szczęką przypominające z wyglądu kaski motocrossowe, różnią się natomiast od nich niższą masą i lepszą wentylacją. Stosowane w ekstremalnych dyscyplinach kolarstwa górskiego.