Kask rowerowy

Kask rowerowy – to ochronne nakrycie głowy wykorzystywane podczas jazdy rowerem. Jego zadaniem jest zmniejszenie obrażeń głowy w razie upadku.

Historia

Na przełomie XIX i XX wieku do ochrony głowy na rowerze używano skórzanych czapek oraz zaczęto stosować pierwsze kaski rowerowe. Początkowo były to kaski korkowe oraz kaski w formie skórzanego pierścienia, który owijany był wokół głowy. Dopiero w 1975 roku powstał pierwszy kask podobny do dzisiejszych – z twardej skorupy wyłożonej polistyrenem kask Bell Biker. W latach 80-tych zaczęto wprowadzać normy dla kasków, co znacznie przyspieszyło ich rozwój oraz bezpieczeństwo i doprowadziło do powstania kasków na rower znanych dzisiaj.

Budowa

Dzisiejsze kaski budowane są w oparciu o skorupę zewnętrzną i wewnętrzną wykładzinę ochronną z pianki. Uzupełnia to wewnętrzna wyściółka dla zapewnienia komfortu oraz paski mocujące kask na głowie. Obecnie wewnętrzną wykładzinę tworzy się zazwyczaj z polistyrenu, polipropylenu lub poliuretanu i łączy się ją ze skorupą zewnętrzną w technologii in mold – wstrzykiwania pianki do wnętrza twardej skorupy. Zapięcie kasku umożliwia zazwyczaj regulację z tyłu głowy, dzięki czemu można dostosować go do obwodu głowy w określonym przez rozmiary kasków rowerowych przedziałach. Skorupa kasku w zależności od przeznaczenia posiada otwory wentylacyjne różnej wielkości. Dodatkowo nowoczesne kaski wyposażane są w systemy MIPS ograniczające obrażenia dzięki umożliwieniu lekkiego przesunięcia skorupy kasku względem głowy podczas upadku.

Rodzaje kasków rowerowych

Stosowane dzisiaj rodzaje kasków znacząco różniące się budową to kaski:

  • szosowe,
  • aerodynamiczne do jazdy na czas,
  • BMX,
  • dziecięce,
  • górskie typu enduro i typu fullface,
  • miejskie,
  • MTB stosowane uniwersalnie.

Dobór kasku rowerowego

W związku z istnieniem wielu rodzajów kasków, można dobrać odpowiedni kask danego typu w zależności od uprawianej dyscypliny rowerowej. Poza tym należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar kasku i jego kształt, tak by możliwe było jego wygodne noszenie. Istotna jest także odpowiednia regulacja kasku, tak by się nie przesuwał na głowie.

Większość kasków jest uniwersalna ze względu na płeć, jednak niektórzy producenci oferują damskie wersje kasków rowerowych. Cechują się innymi rozmiarami, bardziej sprzyjającymi kobiecej budowie ciała oraz często innymi kolorami. Dodatkowo zdarza się zastosowanie mocowania o innym kształcie, tak by z tyłu zostało miejsce na kucyk.

Kask a prawo

W różnych państwach istnieją różne przepisy odnośnie korzystania z kasku podczas jazdy rowerem. Zazwyczaj określają one wiek, poniżej którego osoby zobligowane są do poruszania się w kasku, lub nakazują jego noszenia w zależności od obszaru, w którym porusza się rowerzysta. Obecnie w Polsce nie istnieje nakaz jazdy w kasku po drogach publicznych.