Kask szosowy

Kask szosowy – to rodzaj kasku rowerowego stworzony z myślą o kolarzach szosowych w celu zapewnienia im bezpieczeństwa przy jednoczesnej maksymalizacji osiągów.

Budowa i cechy

Kaski szosowe na rower to bez wyjątku otwarte kaski zasłaniające tylko górną część głowy. Pomimo minimalistycznej budowy wyposaża się je w zaawansowane systemy, jak chociażby MIPS, zwiększające bezpieczeństwo kolarzy. W odróżnieniu od kasków MTB, w kaskach szosowych nie stosuje się dołączanych daszków. Dużą uwagę zwraca się natomiast na wentylację kasku i jego masę. Obecnie w profesjonalnym kolarstwie wykorzystuje się także tzw. kaski aero, w których budowie kładzie się duży nacisk na przepływ powietrza przez otwory w kasku.

Zastosowanie

UCI wprowadziło obowiązek stosowania kasków przez kolarzy po śmierci Andrieja Kiwilewa 11 marca 2003 roku podczas wyścigu Paryż – Nicea. Wcześniej nie były ono obowiązkowe, chociaż niektórzy kolarze z nich korzystali. Obecnie wykorzystywane są podczas wszystkich wyścigów kolarskich, a także przez kolarzy szosowych uprawiających ten sport na co dzień.