Odzież termoaktywna na rower

Odzież termoaktywna na rower – to rodzaj odzieży stosowanej jako pierwsza warstwa (bielizna) mająca za zadanie utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała podczas jazdy.

Zasada działania

Bielizna termoaktywna na rower produkowana jest w oparciu o specjalne syntetyczne materiały posiadające zdolność do odprowadzania wilgoci ze skóry. Odzież termoaktywna musi przylegać do ciała. Pozwala to materiałowi, z którego jest wykonana, na odprowadzenie wilgoci powstającej wskutek pocenia się z powierzchni skóry na zewnętrzną stronę bielizny, skąd wyparowuje i jest przekazywana do kolejnych warstw odzieży, pozostawiając przy samej skórze cienką warstwę ciepłego powietrza ogrzanego przez ciało.

Zastosowanie

Odzież termoaktywna oprócz jazdy na rowerze znajduje także zastosowanie w innych sportach i aktywnościach. Najczęściej stosuje się ją w okresie jesiennym, wiosennym i zimowym, jednak w zależności od danego typu bielizny termoaktywnej stosuje się ją nawet w temperaturach do ok 20 st. C. Należy dobierać odpowiednią bieliznę do pory roku i intensywności aktywności fizycznej, tak by zapewniła ona odpowiedni komfort termiczny.

Odzież termiczna a termoaktywna

Podobnym rodzajem odzieży do bielizny termoaktywnej jest bielizna termiczna. Jej zadaniem jest utrzymywanie wysokiej izolacji cieplnej i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Podstawową różnicą między tymi typami odzieży jest to, że odzież termiczna nie odprowadza wilgoci tak jak odzież termoaktywna, przez co bardziej nadaje się do aktywności o niższej intensywności.