Okulary fotochromowe

Okulary fotochromowe – to rodzaj okularów posiadających soczewki dostosowujące się do warunków oświetlenia.

Budowa i zasada działania

Okulary fotochromowe różnią się od innych typów okularów typem szkieł. Szkła w okularach tego typu posiadają miliardy pigmentów fotochromowych. Odpowiadają one za zmianę zabarwienia szkła. Pigmenty reagują na zmianę promieniowania UV przez zmianę swojego ułożenia w taki sposób, że przy występowaniu promieniowania ich struktura zmienia się na taką, która absorbuje światło, a w efekcie szkło przybiera ciemne zabarwienie. Aby soczewki stały się z powrotem bezbarwne, musi ustać promieniowanie UV. Istotna dla tego rodzaju szkieł jest także temperatura, która powinna być dodatnia dla ich bezproblemowego działania. Wyższa temperatura przyspiesza czas rozjaśniania się szkieł, który zawsze jest dłuższy od czasu ich przyciemniania.

Zastosowanie

Szkła fotochromowe znajdują zastosowanie zarówno w okularach korekcyjnych, gdzie soczewka posiada zarówno właściwości korekcyjne, jak i zmiany zabarwienia. Wykorzystywane są także szeroko w okularach sportowych, z których korzysta się w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Okulary fotochromowe na rower

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się okulary rowerowe fotochromowe. Wybierane są one przez rowerzystów potrzebujących okularów do jazdy w zmiennych warunkach oświetleniowych jak chociażby przy jeździe MTB z częstym wjeżdżaniem i wyjeżdżaniem do lasu. Należy jednak pamiętać, że okulary te nie zmieniają zabarwienia w nieskończenie krótkim czasie oraz nie ograniczają przepuszczalności światła tak bardzo, jak okulary przeciwsłoneczne z najwyższych kategorii, oraz podczas jazdy na zewnątrz nie będą nigdy idealnie przezroczyste.