Okulary kolarskie

Okulary kolarskie – to typ okularów sportowych specjalnie dostosowanych do jazdy na rowerze.

Cechy okularów kolarskich

Poza ochroną oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i poprawie widzenia w słoneczne dni okulary rowerowe mają za zadanie także ochronę oczu przed wiatrem i owadami, czy drobnym kurzem. Podobnie jak inne okulary sportowe, okulary kolarskie posiadają soczewki wykonywane typowo z tworzyw sztucznych, a nie ze szkła, dzięki czemu są lżejsze i odporne na stłuczenie. Istotny jest także kształt samych okularów, tak by dobrze osłaniał oczy przed wiatrem, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację bez ograniczania pola widzenia.

Rodzaje okularów rowerowych

Okulary rowerowe można podzielić ze względu na kształt oprawek na modele z pełnymi ramkami otaczającymi całe soczewki oraz na modele bez ramek, lub z ramkami częściowymi. Dzieli się je także ze względu na rodzaj zastosowanych soczewek, które zmieniają charakter okularów. Są to:

  • okulary z typowymi soczewkami przeciwsłonecznymi o różnych kategoriach przepuszczalności światła (kategorie od 0 do 4) – od bezbarwnych do całkiem ciemnych;
  • okulary rowerowe polaryzacyjne – posiadają soczewki przeciwsłoneczne z polaryzacją blokującą widoczność przez użytkownika odblasków światła od różnych powierzchni;
  • okulary fotochromowe – mają soczewki zmieniające zabarwienie w zależności od oświetlenia;
  • okulary korekcyjne na rower – posiadają soczewki korekcyjne dostosowane do wady wzroku lub posiadają możliwość zainstalowania dodatkowej soczewki od wewnętrznej strony soczewki przeciwsłonecznej.