Rękawiczki rowerowe

Rękawiczki rowerowe – to rowerowe akcesorium odzieżowe odpowiedzialne za komfort podczas jazdy na rowerze oraz ochronę dłoni przed zimnem i przed otarciem skóry w razie wypadku.

Rodzaje rękawiczek rowerowych

Występuje kilka głównych rodzajów rękawiczek rowerowych. Są to:

  • rękawiczki rowerowe bez palców – wybierane do jazdy w okresie letnim. Zapewniają podstawową ochronę skóry, a niektóre z nich, żelowe, zapewniają wysoki komfort na kierownicy w czasie długiej jazdy. W odróżnieniu od rękawiczek żelowych istnieją także rękawiczki szosowe cechujące się bardziej minimalistycznym wykonaniem
  • rękawiczki MTB – to rękawiczki długie, zapewniające największą ochronę dłoni i palców. Wyposażone są w powierzchnie antypoślizgowe, przez co zapewniają pewny chwyt kierownicy i obsługę manetek oraz dźwigni hamulców
  • rękawiczki rowerowe zimowe – pełne rękawiczki wykonane z użyciem materiałów zapewniających komfort termiczny dłoni

Cechy rękawiczek rowerowych

Rękawiczki rowerowe obecnie szyte są zazwyczaj z wykorzystaniem naturalnej skóry lub częściej z materiałów syntetycznych. Konstrukcja rękawiczek rowerowych umożliwia wentylację mocno narażonych na pocenie się dłoni. Rękawiczka ma za zadanie pomagać w utrzymaniu pewnego chwytu, eliminując problem ślizgania się po kierownicy spoconej dłoni oraz zapewniania komfortu, szczególnie w modelach z wkładkami żelowymi, przez ograniczenie nacisku dłoni na kierownicę przy długiej jeździe w jednej pozycji.

Pełne rękawiczki mają także za zadanie ochronę podatnych na wychłodzenie dłoni przed zimnym powietrzem w chłodne dni. Rękawiczki zapewniają także ochronę przed otarciem skóry podczas np. upadku i oparcia się dłonią o asfalt. Dodatkowym elementem stosowanym w niektórych modelach jest fragment materiału przeznaczony do wycierania potu z twarzy.