Rękawki i nogawki rowerowe

Rękawki i nogawki rowerowe – to odzieżowe akcesoria kolarskie przeznaczone do okrywania rąk i nóg przy połączeniu z letnią, krótką odzieżą.

Budowa

Akcesoria te wykonywane są zwykle ze sztucznych tkanin jak lycra. Cieplejsze modele przeznaczone na zimniejsze dni bywają od wewnątrz wykończone cienkim polarem. Szyte są w formie pojedynczego rękawa zakładanego na rękę lub w przypadku nogawek – na nogę. Istotnym elementem, szczególnie w nogawkach kolarskich jest silikonowe wykończenie w górnej części zapobiegające zsuwaniu się nogawki z nogi. Są one także czasem wyposażone w zamek w dolnej części ułatwiający ich zakładanie i czasem także w elementy odblaskowe.

Zastosowanie

Rękawki i nogawki rowerowe znajdują zastosowanie szczególnie w dni, w których waha się temperatura. Umożliwiają szybkie założenie, pozwalając na okrycie ciała, gdy robi się zimno oraz na ich szybkie zdjęcie, gdy zwiększy się temperatura. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów. Rękawki kolarskie nosi się w połączeniu z koszulką, a nogawki z krótkimi spodenkami.