Spodenki rowerowe

Spodenki rowerowe – to jeden z głównych elementów kolarskiej garderoby. Są szczególnie odpowiedzialne za komfort podczas jazdy rowerem.

Cechy spodenek rowerowych

Spodenki na rower mają za zadanie zwiększać komfort rowerzysty oraz jego osiągi i bezpieczeństwo w przypadku spodenek sportowych. Zapewniają wygodny kontakt z siodełkiem oraz zapewniają odprowadzanie potu od skóry i pomagają zachować temperaturę ciała. Obcisłe spodenki także minimalizują możliwość zahaczenia luźną częścią o elementy roweru i poprawiają aerodynamikę, która jest ważna szczególnie w kolarstwie szosowym.

Wkładka

Typowym elementem dla tego rodzaju garderoby jest wbudowana wkładka poprawiająca komfort jazdy rowerem dzięki ograniczaniu ucisku w czułych miejscach i zapobieganiu otarciom przy dobrym dopasowaniu spodenek. Podstawowe wkładki wykonywane są z pianki lub z pianki o różnej grubości, jednak obecnie bardziej zaawansowane i lepszej jakości są spodenki rowerowe z wkładką żelową.

Rodzaje spodenek rowerowych

Występuje kilka głównych typów spodenek rowerowych, które różnią się budową. Są to:

  • spodenki rowerowe z szelkami – to typowe obcisłe spodenki kolarskie stosowane zarówno przez kolarzy szosowych, jak i górskich, oraz przez amatorów. Połączone są z szelkami, dzięki czemu nie zsuwają się one podczas jazdy;
  • spodenki rowerowe MTB – wykorzystuje się zarówno spodenki z szelkami, jak i luźniejsze nieobcisłe szorty bez szelek, które zapewniają swobodę ruchów, jednocześnie chroniąc przed otarciami;
  • spodenki rowerowe luźne – szorty z zewnątrz przypominające zwykłe codzienne spodenki. Posiadają wkładkę lub wykorzystuje się do nich dodatkową bieliznę z wkładką.

W wyżej wymienionych rodzajach występują także spodenki rowerowe damskie, które różnią się zasadniczo wymiarami od spodenek męskich, oraz wkładką dostosowaną do kobiecej budowy ciała.