Strój kolarski

Strój kolarski – to zestaw odzieży specjalnie dostosowanej i wykorzystywanej podczas uprawiania sportów rowerowych.

Cechy i elementy stroju kolarskiego

Stroje kolarskie projektowane są z myślą o zapewnieniu jak największej wygody zawodnika, pozwalając przy tym na jego jak najwyższe osiągi. Odzież wykorzystywana w kolarstwie szosowym wykonywana jest ze sztucznych włókien jak elastan czy tzw. lycra. Dzięki temu są one elastyczne i pozwalają na dopasowanie do ciała, przez co umożliwiają odprowadzanie wilgoci od skóry i nie zahaczają się o elementy roweru.

Podstawowymi elementami stroju kolarskiego są spodenki na szelkach z wkładką i koszulka z kieszonkami z tyłu. W przypadku jazdy na czas lub w kolarstwie torowym stosowany jest strój kolarski jednoczęściowy – tzw. kombinezon, w którym koszulka połączona jest ze spodenkami. Jest on z reguły dużo bardziej opinający i ma za zadanie minimalizację oporów aerodynamicznych. Pozostałe elementy stroju kolarskiego to:

Dodatkowo stosuje się czasem bieliznę termoaktywną lub koszulki, tzw. potówki, noszone pod koszulką rowerową. Strój kolarski damski nie różni się pod względem elementów od stroju męskiego. Różnią się jedynie wymiarami dostosowanymi do budowy ciała w zależności od płci.

Barwy strojów kolarskich

Istotną cechą strojów używanych przez zawodników startujących w zawodach są barwy strojów. Drużyny kolarskie posiadają elementy stroju we wspólnej kolorystyce, często wraz z logami sponsorów. Reprezentacje krajów posiadają natomiast stroje w barwach nawiązujących do symboli państwowych, np. strój kolarski reprezentacji polski posiada biało-czerwony motyw i aktualnie są to czerwone spodenki i biała koszulka z czerwonym pionowym pasem biegnącym przez środek. Na niektórych tourach stosuje się koszulki w określonym kolorze by odznaczyć zawodnika będącego np. aktualnym liderem. We wszystkich dyscyplinach kolarskich aktualny mistrz świata nosi tzw. „tęczową koszulkę” – białą koszulkę z pasami w kolorach kół olimpijskich. Byli mistrzowie świata mogą używać tego motywu jako detal w swoich strojach.