Enduro

Enduro – rodzaj kolarstwa górskiego, który łączy w sobie cechy pozostałych dyscyplin MTB, tworząc najbardziej wyśrodkowany rodzaj kolarstwa górskiego. Łącząc w sobie jazdę w każdym terenie, pod górę i w dół, nie specjalizując się w żadnym konkretnym aspekcie najszerzej i najogólniej obejmuje pojęcie MTB. Nazwa pochodzi od ang. endurance, tj. wytrzymałość. Ma to swoje odniesienie w wymaganej wytrzymałości podczas zawodów. Enduro to zarówno zawody, wycieczki po górach jak i jazda w bike parkach. Pojęcie enduro zdarza się stosować zamiennie z pojęciem all mountain, lub rozróżnia się te dwa typy kolarstwa ze względu na charakterystykę terenu, czy szczegółową budowę roweru.

Dyscyplina enduro

Jako dyscyplina kolarstwa, enduro łączy w sobie wytrzymałość potrzebną na pokonywanie długich podjazdów oraz umiejętności techniczne potrzebne na pokonywanie zjazdów po surowych górskich szlakach i ścieżkach. Wyścigi enduro przypominają zasadami rajdy samochodowe ze względu na podział trasy na odcinki specjalne. Podczas zawodów do pokonania jest dana liczba odcinków specjalnych, na których mierzony jest czas. Na podstawie czasu uzyskanego na OS-ach prowadzona jest klasyfikacja. Do zawodników należy także pokonywanie fragmentów trasy, na których nie jest mierzony czas między odcinkami specjalnymi. Łączniki między OS-ami często są podjazdem pod górę, natomiast same odcinki specjalne to fragmenty bardziej zjazdowe, gdzie nierzadko liczą się umiejętności techniczne.

Rowery enduro

W związku z wymaganiami jazdy na trasach enduro rowery do nich przeznaczone muszą sprawdzać się zarówno w pokonywaniu wymagających zjazdów jak i dawać możliwość jak najefektywniejszej jazdy pod górę. Z tego powodu rowery enduro posiadają zazwyczaj pełne zawieszenie oraz są wytrzymałe, by mogły zjeżdżać po trudnych ścieżkach, jednocześnie zachowując przy tym sensowną masę, geometrię oraz napęd do podjeżdżania. W wyniku połączenia tych cech rowery enduro nie są tak odporne w ekstremalnych zjazdach jak rowery downhillowe i jednoczenie nie wspinają się tak dobrze jak lekkie rowery cross country. Natomiast świetnie nadają się do długich wycieczek po górskich szlakach i terenowych ścieżkach, i można je uznać za jedne z najbardziej uniwersalnych pod względem jazdy w górach rowerów MTB.