Handbike

Handbike – rower z napędem ręcznym, zwany potocznie handbike, przeznaczony jest do użytku przez osoby niepełnosprawne, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie odpowiednio pracować nogami. Nazywany jest również handcyclem, bądź trójkołowym wózko-rowerem inwalidzkim. Służy do transportu osób niepełnosprawnych, które jednak chcą być aktywne fizycznie. W dodatku z powodzeniem zastępuje środki lokomocji takie jak tramwaje, pociągi czy też komunikację miejską.

Budowa roweru typu Handbike

Rower inwalidzki najczęściej posiada dwa koła umiejscowione z tyłu i jedno z przodu. Osoby poruszające się tym środkiem transportu kierują nim z pozycji siedzącej bądź półleżącej. Zdarza się, że handbike posiadają również silniki elektryczne bądź spalinowe. Wykonany jest najczęściej z aluminium bądź węglowego kompozytu.

Rowery dla niepełnosprawnych posiadają koła w rozmiarze od 24 do 28 cali na przodzie i 24 lub 26 cali z tyłu. Umiejscowione one są na łożyskach maszynowych dzięki czemu możliwy jest ich bardzo szybki demontaż. Rowery dla niepełnosprawnych z napędem ręcznym posiadają osie wynoszące 12 mm. Wyjątkiem są pojazdy przeznaczone dla osób z wagą ponad 100 kg. W tych przypadkach wynoszą one 15 mm. Umocowane są one na felgach posiadających stożkową konstrukcję.

Rower handbike wyposażony jest w dwuobwodowy układ hamulcowy typu torpedo i v-brake. Rower dla niepełnosprawnych posiada napęd na przednie koło. Waga pojazdu tego typu wynosi około 11 kg. Rower dla osoby niepełnosprawnej, jest w stanie osiągnąć prędkość taką samą jak tradycyjny rower.

Ceny rowerów typu handbike’ów produkowanych w Polsce wahają się od 3 tysięcy złotych do nawet 20 tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość finansowej pomocy przy zakupie handbike. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje tego typu zakup, jeśli miesięczny dochód nie jest większy niż:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia przypadającego na jedną osobę w rodzinie;
  • 60% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób samotnych.