Monocykl

Monocykl (unicykl, rower jednokołowy) – to pojazd jednośladowy nieco podobny do roweru, w rzeczywistości znacznie odbiegający rowerowi zarówno pod względem wyglądu, jak i konstrukcji. Posiada jedno koło, nie posiada zaś wcale kierownicy, a i pedały nie występują w klasycznym ułożeniu. Jego nazwa wywodzi się z greki, gdzie „mono-” oznacza „pojedynczy”, a „kýklos” to „koło”.

Ten napędzany siłą mięśni pojazd jest w rzeczywistości mocno wyposażonym kołem oraz siodełkiem. W skład koła wchodzą mocna obręcz, szprychy i opona, oraz nieruchoma względem osi jazdy piasta, korba pedałów i pedały, które w klasycznym rowerze nie mają fizycznego kontaktu z kołem. Oprócz powyższych jest tu także widelec, przymocowany do koła, które pozwala na jego i pedałów obrót; na szczycie widelca znajduje się sztyca posiadająca siodełko w kształcie półksiężyca.

Pomimo ograniczonej zawartości elementów, jazda na monocyklu stanowi trudność, ze względu na konieczność utrzymania równowagi na dwóch płaszczyznach (w położeniu przód-tył oraz w ułożeniu poprzecznym do kierunku jazdy). Sama zaś jazda to w rzeczywistości (często niezauważalne) balansowanie rowerem – jazda tzw. wężykiem. Pomimo że w Polsce jazda na rowerze jednokołowym kojarzy się raczej z akrobacjami cyrkowymi, to w innych krajach (w Japonii, USA, Niemczech jest to element zwyczajnej codziennej rekreacji. Istnieje także Międzynarodowa Federacja Monocyklistów, która zrzesza miłośników tego jednośladu oraz organizowane są zawody sportowe dedykowane jeździe na rowerze z jednym kołem.