Rower ATB

Rower ATB (ang. All Terrain Bike) – jest to rower górski przeznaczony do jazdy po każdym terenie. Rowery ATB umożliwiają wygodną jazdę w każdych warunkach. Sprawdzą się zarówno w miejskiej dżungli, przy przemierzaniu asfaltu i betonu, jak i w leśnych terenach. Górskie tereny także nie są im straszne, posiadają zazwyczaj dobre amortyzatory. Są to rowery wielozadaniowe, przeznaczone dla osób poruszających się po różnych terenach i preferujących długie wycieczki. Rower ATB zwykle ma ramę o rozpiętości 26 cali (zdarzają się czasem modele 28-calowe). Ogumienie takiego roweru przystosowane jest do każdego podłoża. Opony są szerokie, by odpowiednio utrzymać rower w wyznaczonej trasie.

Rowery ATB zaczęły być tak nazywane, gdy stwierdzono, że nazwa „rower górski” jest myląca. Rower All Terrain służy bowiem nie tylko do jazdy w terenach górskich. Obecnie w wielu sklepach rowerowych nazwą „rowery ATB” okrasza się modele tańszych rowerów górskich.

Rower ATB a MTB

Rower ATB stanowi odmianę MTB. ATB są delikatniejsze od MTB, przeznaczone dla amatorów i osób rozpoczynających przygodę z jazdą rowerową. Rowery ATB są niższej klasy i są zazwyczaj gorzej wyposażone niż MTB. Lampki, bagażniki czy błotniki zazwyczaj nie stanowią elementów wyposażenia All Terrain Bike, ale przerzutki już tak.

W latach 80. XX wieku zaczęto na skalę masową produkować rowery MTB, z których wyewoluowały ATB. Pierwsze modele były jednak ciężkie i niewygodne.