Rower biegowy

Rower biegowy (bez pedałów) – jednoślad dwukołowy przeznaczony do nauki jazdy dla najmłodszych. W sprzedaży dostępne są również rowery biegowe dla osób dorosłych o różnej konstrukcji, a także o różnym stopniu zaawansowania. Rowerek biegowy ma na celu wykształcenie u małych dzieci zdolności motorycznych, uczy je jak prawidłowo utrzymać równowagę, a także przygotowuje do nauki na klasycznym rowerze.

Historia

Historia roweru biegowego sięga końca XVIII wieku. Właśnie wtedy w Paryżu powstały „maszyny do biegania”, których wynalazcą był Francuz – de Sivrac. Ówczesne rowery były wykonane z drewna i składały się z dwóch kół, połączonych żerdzią, na której zostało umocowane siedzenie. Ich wyraźną wadą był brak kierownicy, co uniemożliwiało sterowanie pojazdem.

Niewiele później Niemiec – Karl Drais wynalazł, po czym opatentował w 1818 roku tzw. drezynę. Niemiecki konstruktor do wynalazku Francuza dodał obrotowy widelec przedni, który został połączony z kierownicą, umożliwiającą sterowanie. Rok później Brytyjczyk – Denis Johnson udoskonalił kierownicę drezyny, zwiększając przez to jej szybkość.

W 1960 roku Pierre Michaux dołożył do klasycznej drezyny pedały, które umocował na piaście przedniego koła. Udoskonalony pojazd, zwany od tej pory welocypedem wyparł klasyczny rower biegowy.

Budowa

Rama

Ramy u rowerów biegowych występują w różnych kształtach, są obniżone, ułatwiają wsiadanie i zsiadanie w bezpieczny sposób. Rama została stworzona w taki sposób, aby jak   najbardziej zminimalizować ewentualną możliwość odniesienia urazu. Brak zamontowanych amortyzatorów zapewnia niewielką masę, a także niski koszt produkcji. Ramy są wykonywane ze stali, drewna, aluminium; bardzo rzadko powstają z włókna węglowego.

Koła

Średnica kół może wynosić między 12 a 20 cali, zależnie od wieku użytkownika. Koła o standardowej lub nieco podwyższonej szerokości ułatwiają zarówno trakcję, jak i pokonywane niewielkich nierówności. Bieżnik jest niezbyt głęboki, dzięki czemu nie zwiększa oporów toczenia.

Przełożenia

W rowerze biegowym przełożenia nie występują.

Hamulce

Rowery przeznaczone dla małych dzieci nie posiadają hamulców. Zdarzają się jednak rowery biegowe z jednym bądź dwoma hamulcami.