Rower BMX

Rower BMX – to typ roweru przeznaczony do uprawiania dyscyplin BMX – ang. Bicycle Motocross polegających na wyścigach z przeszkodami lub na wykonywaniu na rowerze różnych ewolucji.

Historia

Rowery tego typu swój początek miały w Kalifornii w latach 70-tych. Powstały z myślą o wyścigach motocrossowych, podczas których wykorzystywane miały być rowery zamiast motocykli, skąd bierze się ich nazwa – BMX, od Bicycle Motocross. Początkowo wykorzystywane rowery były amatorsko przerabianymi rowerami o innym przeznaczeniu, dopiero w późniejszych latach zaczęto produkcję rowerów BMX jakie znane są dzisiaj. Rower BMX przestał cieszyć się popularnością w latach 80-tych w związku z rozwojem kolarstwa górskiego, jednak później zainteresowanie tym sportem wzrosło, a od 2008 roku jest dyscypliną olimpijską.

Cechy charakterystyczne

Rowery BMX są niewielkich rozmiarów w porównaniu do innych typów rowerów, co wiąże się ze stosowaniem kół z rozmiarami obręczy od 14″ do 24″, gdzie najczęściej spotykane są koła 20″. Rama BMX jest przez to niska, a jej rozmiar wpływa na jej długość. Do produkcji ram wykorzystuje się różne rodzaje stali, w tym stal chromową, które są wytrzymałe lub lżejsze aluminium, przez co mimo niewielkich rozmiarów wagi tych rowerów mieszczą się w przedziale 12-15kg. Niska rama powoduje wykorzystywanie jednego z bardziej charakterystycznego elementu dla rowerów BMX – kierownicy, która jest szeroka i posiada bardzo wysoki wznios oraz poprzeczkę w centralnej części.

W rowerach tych stosuje się nisko ustawione siodełko, w związku z tym, że jazda w większości odbywa się na stojąco. BMX posiada napęd bez przerzutek z jednym przełożeniem i rowery do trików bywają pozbawione hamulców. Kolejnym charakterystycznym elementem dla rowerów BMX są tzw. pegi – rurki montowane do piast kół zgodnie z osią koła, które podczas jazdy freestyle wykorzystuje się do wykonywania ewolucji. Stosuje się szerokie pedały platformowe zapewniające stabilność i przyczepność do butów, oraz opony o bieżniku dostosowanym do nawierzchni w zależności od stylu jazdy.

Rodzaje rowerów BMX

Kolarstwo BMX, a co za tym idzie wykorzystywane w nim rowery rozwinęły się w dwóch głównych kierunkach:

  • BMX Race – rowery wyczynowe wykorzystywane zgodnie z pierwotnym zamysłem do wyścigów po torach. Są lekkie i wytrzymałe dzięki ramom wykonywanym ze stali chromowej lub z aluminium;
  • BMX Freestyle – wykorzystywane do wykonywania ewolucji podczas różnych typów jazdy: street, vert, flatland, park i dirt. Posiadają stalowe ramy, co zwiększa ich wytrzymałość podczas wykorzystywania roweru do skakania.