Rower chopper

Rower chopper – to rower mocno stylizowany na motocykl typu chopper, zwłaszcza pod względem wyglądu. Jest to jednak bardziej proekologiczna wersja jednośladu, gdyż pomimo efektów wizualnych jest to pojazd napędzany siłą mięśni. Największą popularność święcił w Wielkiej Brytanii po roku 1970.

Budowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tego roweru jest przedni widelec, który wydłużono nieproporcjonalnie w stosunku do widełek. Uwagę przykuwa też masywna kierownica i wysunięte przednie koło. Siodełko w rowerze w stylu chopper umiejscowione jest dość nisko w stosunku do tradycyjnego roweru. Fantazyjnie wygięta rama roweru choppera i szerokie opony podkreślają oryginalny charakter tej bezgłośnej maszyny.

Napęd w rowerze Chopper

Z racji, iż pomimo fantazyjnego wyglądu jest to rower, pojazd ten napędzany jest siłą mięśni. Zazwyczaj też nie posiada on przerzutek czy innych wspierających zmianę biegu elementów. Ze względu na dużą masę (średnio 16 kg) i umiejscowienie siodełka rower chopper nie należy do łatwych w prowadzeniu, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się go w celach rekreacyjnych zamiast sportowych. Przez lata udoskonalono jednak rowery choppery i obecnie coraz częściej spotkać można rower chopper elektryczny i rower chopper z silnikiem.