Rower Custom

Rower Custom – rower na zamówienie. Używane w slangu handlowym angielskie słowo „custom” można tłumaczyć jako „niestandardowy, wykonany pod klienta”. Słowo to wskazuje na dużą indywidualność tworzonych pojazdów. Jednoślady tworzone na zlecenie mogą przybierać rozmaite formy, dlatego nie sposób sklasyfikować ich do jednej ze znanych grup. Ograniczeniem w budowie dzieła sztuki jest jedynie wyobraźnia. Często spotyka się choppery, lansowane przez latynosów lowridery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić czy samodzielnie złożyć custom rower, który będzie przypominał rower szosowy, miejski czy wyróżni się wśród rowerów „górskich”.

Idea rowerów custom

Zalążkiem idei niepowtarzalnego roweru mogą być znane z dróg stylowe motocykle, pojazdy z bajek, części z garażu, a rzadziej chęć dostosowania roweru do własnych, indywidualnych potrzeb. W ostatnim wypadku jednoślad może uzyskać pełną funkcjonalność albo posłużyć do niecodziennych celów, np. bicia rekordu szybkości. Znani z takich zastosowań swoich wynalazków są Eric Barone i Arnold Neracher, którego rower z napędem rakietowym wypróbował François Gissy.

Tworzone od podstaw rowery mogą wspomagać gospodarkę odpadami, promowaną jako “zero waste”. Często priorytetem nie jest ich waga, więc cięższe elementy znalezione w garażu mogą wspomóc projekt. Droższe w realizacji pomysły, mogą wymagać ręcznej obróbki każdego elementu składowego. Inne, bardzo precyzyjne projekty, nie obędą się bez obrabiarki numerycznej, korzystającej z projektu komputerowego.