Rower czterokołowy

Rower czterokołowy, kwadrycykl (z greckiego „cztery koła”) – to pojazd napędzany siłą mięśni, posiadający cztery koła i kierownicę. Obok monocykla, bicykla, trycykla jest kolejnym na liście obecnie rzadko stosowanym rodzajem pojazdu. Zarówno jego wygląd oraz konstrukcja znacznie odbiegają od klasycznego roweru, miał on jednak swoją chwilę świetności i stał się inspiracją do stworzenia innych pojazdów.
Charakteryzował się posiadaniem czterech kół szprychowych, z czego dwa były większe, dwa zaś analogicznie mniejsze. Pierwotnie mniejsze koła były montowane po jednym z przodu oraz tyłu pojazdu, znane są również wersje do złudzenia przypominające pierwsze samochody.

Wynaleziono go w połowie XIX wieku, jednak nie znalazł swojego zastosowania, ze względu na tworzone później pojazdy; w końcu całkowicie zastąpiono czterokołowy rower rowerem dwukołowym. Obecnie spotyka się konstruktorów, którzy amatorsko tworzą tego typu pojazdy; większą popularnością cieszą się jednak gokarty napędzane siłą mięśni, dostosowane do użytkowania przez dzieci.

Budowa kwadrycyklu polegała na umieszczeniu pomiędzy dwoma równoległymi kołami osi i mechanizmu napędzającego (pedały) oraz siedziska. W tym też miejscu należy wspomnieć, że rower czterokołowy stworzony został z myślą o transporcie osób i miejsce dla pasażerów znajdowało się tuż obok kierowcy pojazdu. Kierownica umieszczona była naprzeciw osoby kierującej rowerem, w przypadku pojazdu do przewozu pasażerów obok kierowcy, zauważyć można nacisk na ułożenie kierownicy nieco z boku zamiast na środku, jak w późniejszych modelach.