Rower damka

Rower damka – po raz pierwszy pojawił się na rynku na początku XX wieku, gdy rozpoczęto eksperymenty z nowymi rodzajami rowerów. Stworzony został z myślą o budowie kobiecych ciał, które z reguły są mniejsze i lżejsze od męskich. Specjalnie zaprojektowana budowa roweru ułatwia wsiadanie i jazdę na nim. Rower typu damka różni się od standardowego roweru przede wszystkim budową ramy. Górna rura została znacznie obniżona, a rama i mostek są odpowiednio krótsze.

Taka budowa roweru umożliwia jazdę na nim w sukience lub spódnicy. Ten typ roweru posiada wygodne siodełka umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej. Rower damka występuje również w dużo bogatszej gamie kolorystycznej, zaczynając od pastelowych kolorów przez klasyczne czernie, aż po fantazyjne i szalone kolory i wzory. Oryginalny kolor roweru skutecznie wyróżni go pośród innych.

Ten typ roweru jest też lżejszy niż standardowe rowery, aby kobiety bez problemu mogły je przenosić, np. po schodach. Rower damka świetnie nadaje się do codziennej jazdy np. do pracy oraz rekreacyjnych wyjazdów na dłuższe wycieczki. Rowery damskie są podzielone na kilka kategorii, w zależności od przeznaczenia. Można wyróżnić damski rower miejski, trekkingowy, crossowy oraz górski. Większość rowerów typu damka posiada opony szosowe 26- lub 28- calowe, które zapewniają komfortową i przyjemną jazdę. Z reguły rowery przeznaczone dla kobiet posiadają więcej dodatkowych gadżetów, jak np. koszyk montowany na kierownicy czy pojemny bagażnik, które ułatwiają przewożenie torebki lub zakupów.