Rower fatbike

Rower fatbike – jest to terenowy rower z powiększonymi oponami, umożliwiającymi jazdę po niestabilnym, miękkim terenie, takim jak śnieg, błoto czy piach. Fatbike został wymyślony do jazdy po śniegu i piasku, ale nadaje się również do jazdy po różnych rodzajach terenu. Pierwsze rowery fatbike służyły do walki na trasach wyścigów wytrzymałościowych, takich jak przykładowo Alaska Ultra Sport, które przekraczały nawet tysiąc mil. Przez długi czas ramy do tych rowerów były dostępne wyłącznie na zamówienie, lecz teraz bez większego trudu można go dostać w wielu sklepach rowerowych.

Jednym z najważniejszych elementów tego roweru jest rama. Specjalna konstrukcja doskonale tłumi drgania, a widelec pozwala na zamontowanie ogromnych opon. Rower fatbike dzięki swojej konstrukcji bez problemu pokona teren, który jest niedostępny dla zwykłego roweru MTB. Dzięki możliwości obniżenia ciśnienia w oponach, rower jest bardzo stabilny i posiada bardzo dobrą amortyzację.

Pierwsze prototypy fatbike powstały około 1980 roku. Zostały skonstruowane w celu poruszania się po piaszczystych pustyniach. Dopiero później zaczęto wykorzystywać je w trudnych i ciężkich wyścigach. Żaden producent rowerów nie produkował tak dużych obręczy, więc konstruktorzy amatorzy musieli łączyć ze sobą dwa, a nawet trzy koła, żeby zwiększyć powierzchnię styku z podłożem. Dodatkowo sami musieli sobie przerabiać widelce oraz ramy, aby ich wielkie koła mogły się w nich zmieścić. Niektórzy wykorzystywali nawet koła od motocykli.