Rower Full

Rower Full – jest rowerem posiadającym pełną amortyzację i należy do rowerów typu górskiego. Inaczej zwany jest rowerem full suspension, czy też jako rower mbt full. Rowery te są podobne do większości rowerów, jednak zawierają funkcje zaprojektowane specjalnie dla nich w celu zwiększenia ich wytrzymałości oraz wydajności w górach, czyli terenie, do jakiego są przystosowane.

Historia roweru full

Rower z amortyzacją powstał na potrzeby pokonywania trudnych technicznie, górskich tras. Są one modyfikacją ciężkich rowerów typu cruiser, które wykorzystywane były do swobodnego poruszania się po górskich szlakach. Pierwszy rower z pełną amortyzacją został skonstruowany przez Gary’ego Fishera. Firmy produkujące rowery szosowe rozpoczęły produkcję rowerów górskich dopiero na przełomie lat 70-80 XX wieku.

Przeznaczenie i budowa roweru full

Głównym przeznaczeniem roweru z amortyzatorami jest pokonywanie wymagających tras. Stromy teren, kamienie i łamane gałęzie nie są wyzwaniem dla modelu mbt full suspension. Jako rower z pełnym zawieszeniem płynnie przetacza się po przeszkodach i łatwiej utrzymać nad nim kontrolę. Dzięki tylnemu zawieszeniu wstrząsy zamiast być przekazywane na jadącego, zostają wytłumione. Niwelowanie wstrząsów pozytywnie wpływa na kręgosłup oraz ręce, gdyż odciąża i spowalnia męczenie się. Tylne zawieszenie rowerów full odpręża plecy i przyczynia się do zdrowszej jazdy. Full suspension poprzez jego przeznaczenie jest rowerem dość ciężkim, ze względu na osprzęt jaki posiada. Znaczącą masę posiada już sam damper. Rowery full posiadają hamulce tarczowe, które zapewniają lepszą niż hamulce szczękowe modulację hamowania.

Wygląd roweru full

Rower mtb full suspension cechuje dość charakterystyczny wygląd. Przede wszystkim posiada on szerokie opony, nad którymi nie ma błotników. Kierownica znajduję się najczęściej na tej samej bądź minimalnie niższej wysokości co siodełko, które jest płaskie oraz wąskie. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą są widoczne amortyzatory.

Głównymi pięcioma rodzajami rowerów full mtb są: Downhill, Enduro, All mountain, XC (Marathon) oraz Slopstyle (SS). Ich różnice są ciężkie do zauważenia, gdyż są to szczegółowe modyfikacje. Nazwa każdego z rodzajów jest jednocześnie nazwą konkurencji sportowej, w jakich dane rowery są wykorzystywane. Rozwój MTB doprowadził do zwiększenia skoku zawieszenia i zmiany biegów do 27 prędkości, aby ułatwić użytkownikom zarówno wspinanie się, jak i szybkie zjazdy.