Rower górski

Rower górski (ang. MTB, Mountain Terrain Bike) potocznie zwany góralem – rodzaj roweru, którego przeznaczeniem jest jazda w terenie, poza utwardzanymi drogami, w tym jak sama nazwa wskazuje – w górach. Swoje początki rowery górskie miały w latach 70. XX wieku w USA. Początkowo modyfikowano rowery innego rodzaju tak, by przystosować je do jazdy w terenie. Od tamtego czasu powstało wiele rodzajów wyspecjalizowanych do jazdy w różnym terenie rowerów górskich. Kolarstwo górskie rozprzestrzeniło się na świecie, a nawet zagościło na stałe na Igrzyskach Olimpijskich.

Budowa roweru MTB

Każdy z rodzajów rowerów górskich w zależności od zastosowania ma inną budowę widoczną m.in. w różnicach geometrii ramy, rodzajom osprzętu, czy wykorzystanym materiałom. Istnieje natomiast kilka cech wspólnych odróżniających rowery MTB od innych rodzajów rowerów. Jedną ze wspólnych cech są grubsze terenowe opony, często z agresywnym bieżnikiem, pozwalające na utrzymywanie przyczepności na nieutwardzonej nawierzchni. Koła są szersze i mają średnice 26, 27,5 lub 29 cali. Kolejną z charakterystycznych cech „górali” są często stosowane amortyzatory.

W zależności od zastosowania występują rowery wyposażone tylko w amortyzowany widelec (tzw. hardtail) lub konstrukcje wyposażone w zarówno przedni, jak i tylny amortyzator (rowery full suspension). Cechą różniącą rowery MTB, od chociażby rowerów szosowych czy miejskich, jest zdecydowanie prostsza, a także wyraźnie szersza kierownica. Stosuje się także różnego rodzaju rogi pozwalające na zmianę chwytu na kierownicy, jednak rozwiązanie to jest coraz mniej popularne. Kolejną cechą, którą MTB wprowadziło do świata rowerowego z motocykli są hamulce tarczowe, które pozwalają na większą siłę hamowania, oraz na lepszą kontrolę nad hamulcami w gorszych warunkach.

Początkowo były to hamulce typu Cantilever, które następnie zastąpiono V-brake’ami. Najczęstszym materiałem, z którego wykonywane są ramy w rowerach górskich jest aluminium, a także coraz częściej spotyka się ramy karbonowe, czyli z włókna węglowego. Rzadziej stosuje się stal i tytan. SRAM i Shimano są jednymi z najbardziej znanych producentów grup osprzętu do rowerów typu MTB.

Rodzaje rowerów MTB

Przez lata z obszernej rodziny rowerów górskich zostały wydzielone różne ich rodzaje spełniające konkretne wymagania co do docelowego terenu, w którym dany rodzaj rowerów miał się poruszać, czy stylu jazdy. Do popularniejszych rodzajów należą:

  • Cross country (XC) – to maszyny stworzone do ścigania się po zamkniętym torze, na którym występują zarówno podjazdy, elementy techniczne jak i zjazdy. Występują zarówno rowery z pełnym zawieszeniem, jak i hardtaile. Rowery XC charakteryzuje niska masa oraz pochylona do przodu pozycja ułatwiająca wspinanie się pod górę. Cross country wchodzi w skład Igrzysk Olimpijskich od 1996 roku.
  • Downhill – te rowery stworzono w jednym celu, jakim jest zjeżdżanie. W odróżnieniu od rowerów XC konstrukcja tych rowerów wymusza bardziej wyprostowaną pozycję rowerzysty, co pozwala na lepszą kontrolę podczas zjazdu. Rowery downhillowe wyposaża się także w amortyzatory o dużym skoku, a ich wytrzymała konstrukcja pozwala na pokonywanie najbardziej ekstremalnych zjazdów.
  • Trail – tzw. ścieżkowce to rowery projektowane z myślą o jeździe po górskich szlakach rowerowych. Pozwalają zarówno na podjazd w górę, jak i wygodny zjazd dzięki zawieszeniu.
  • Enduro – to rowery zarówno wytrzymałe, by poradzić sobie z lżejszymi zjazdami, jak i lekkie, by poradzić sobie z podjazdami. Rowery te są lepiej przystosowane do skoków i jazdy poza szlakiem od rowerów trailowych.
  • Freeride – mają wiele wspólnego z rowerami downhillowymi, jednak są wyraźnie krótsze, przez co są bardziej zwrotne i pozwalają nieco lepiej podjeżdżać pod górę. Jazda freeride polega także na stylu i wykonywanych trikach, na co pozwalają tego typu rowery.
  • Dirt – najbardziej zauważalną cechą tych rowerów jest ich niewielki rozmiar odbiegający wyraźnie od pozostałych rowerów MTB. Rowery te przeznaczone są do wykonywania skoków i ewolucji na przygotowanych rampach.