Rower hardtail

Rower hardtailrower górski wyposażony tylko w przednią amortyzację. Hardtaile przeznaczone są do jazdy terenowej i górskiej. Ich nazwa wywodzi się od angielskiego „hardtail”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „twardy ogon”.

Ich główną cechą rozpoznawczą jest wyposażenie w tylko i wyłącznie przednią amortyzację, co pozwala je odróżnić od innego rodzaju rowerów górskich zwanych potocznie „fullami”, które wyposażone są w amortyzację przednią i tylną. Zaletą „hardtaili” jest zmniejszona waga dzięki wyeliminowaniu tylnej amortyzacji oraz zastosowaniu lżejszego materiału do wykonania ramy, a także bogatsze wyposażenie w stosunku do rowerów „full” z tej samej półki cenowej.

Dodatkowym atutem tego rodzaju rowerów jest również większa sztywność podczas jazdy, jak i mniejsze straty energii rowerzysty, która nie jest wytracana z powodu pracy tylnej amortyzacji, co skutkuje większą efektywnością. Jest to główna cecha, dzięki której rowery hardtail częściej pojawiają się na różnego rodzaju zawodach i wyścigach górskich. Są one również bardziej podatne i przystosowane pod różnego rodzaju rozbudowę, jednocześnie dzięki prostocie ich konstrukcji są mniej podatne na różnego rodzaju usterki. Jest to również jednocześnie ich wada, gdyż przez sztywną konstrukcję wszystkie nierówności i przeszkody odczuwane są przez rowerzystę. Powoduje to, że jazda rowerem szybciej męczy i jest bardziej wymagająca. Jest to typ roweru, który jest bardzo wymagający w stosunku do rowerzysty, szczególnie na wymagających trasach.