Rower koza

Rower koza – to prosty model roweru, wykorzystywany głównie do jazdy po mieście. Nie posiada przerzutek, zazwyczaj jest wyposażony jedynie w podstawowe akcesoria typu bagażnik czy błotniki.

Historia

Rower koza zyskał w Polsce popularność za sprawą marki „Ukraina” i chociaż nie wiadomo kto pierwszy wpadł na pomysł skonstruowania tego modelu, był on powszechnie lubiany. Słynne do dziś „Ukrainy” były z reguły czarne, dopiero później wypuszczono modele w innych kolorach. Miały stalową, męską ramę i duże koła. Stanowiły popularny środek transportu, który pozwalał szybko przemieszczać się po mieście, a obecność bagażnika umożliwiała transport niewielkich ładunków, jak np. zakupy.

Zastosowanie

Obecnie rower koza, chociaż mniej popularny jest nadal wykorzystywany do jazdy po mieście, co zawdzięcza swojej prostej budowie. Dzięki niej rower jest stosunkowo lekki i prosty w obsłudze.

Warto wiedzieć, że koza jako rower jest również wykorzystywany przez triathlonistów. Różni się on nieco konstrukcją od typowej kozy. Przeznaczony jest do indywidualnej jazdy na czas i posiada aerodynamiczną ramę. Zmusza jadącego do przyjęcia bardziej pochylonej pozycji ciała, która jednocześnie mniej obciąża mięśnie nóg i pozwala osiągać lepsze wyniki.