Rower poziomy

Rower poziomy – typ roweru, na którym rowerzysta przyjmuje pozycję leżącą lub półleżącą. Przez taką pozycję poruszanie się roweru poziomego jest bardziej ergonomiczne niż w przypadku klasycznych rowerów. Pozycja taka jest także bardziej aerodynamiczna, co znacząco wpływa na zmniejszenie oporów powietrza podczas jazdy i pozwala na osiąganie większych prędkości.

Rodzaje rowerów poziomych

Podobnie jak rowerów klasycznych, istnieje wiele typów rowerów poziomych o różnym przeznaczeniu: od rowerów miejskich i rehabilitacyjnych, do rowerów wyścigowych przeznaczonych do bicia rekordów prędkości. Ze względu na budowę, najogólniej rowery poziome można podzielić na jednośladowe i konstrukcje wielośladowe trójkołowe lub z czterema kołami.

Jednośladowe rowery poziome

Rowery jednośladowe można podzielić ze względu na rozstaw osi na:

  • SWB (Short Wheel Base) – mały rozstaw osi zapewniający mały promień skrętu i łatwe manewrowanie. Pedały znajdują się na stelażu przed przednim kołem.
  • LWB (Long Wheel Base) – długi rozstaw osi, dzięki któremu rower jest stabilniejszy w jeździe na wprost. Pedały znajdują się pomiędzy przednim kołem a siedzeniem. Długość całkowita zazwyczaj bliska jest 3 metrów co objawia się trudną manewrowością roweru w ciasnych zakrętach.
  • CLWB (Compact Long Wheel Base) – modyfikacja LWB, w której pedały znajdują się blisko przedniego koła lub ponad nim. Jest kompromisem między cechami SWB i LWB.

Trójkołowe rowery poziome

Rowery poziome trójkołowe można podzielić ze względu na konstrukcję na:

  • Tadpole – z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu. Zazwyczaj z tylnym napędem.
  • Delta trike – z jednym kołem z przodu i dwoma z tyłu. Zazwyczaj z tylnym napędem.

Zarówno rowery jednośladowe jak i trójkołowe występują w wersjach z przednim lub tylnym napędem. Stosuje się także 3 sposoby sterowania – bezpośrednie z kierownicą połączoną z rurą sterową oraz pośrednie, gdzie kierownica połączona jest z rurą sterową przy pomocy cięgien lub popychaczy. Trzecim sposobem jest centralnie skrętna rama (MBB – Moving Bottom Bracket), gdzie kierowanie odbywa się przy pomocy nóg.