Rower trekkingowy

Rower trekkingowy – to połączenie roweru górskiego i szosowego. Jest to pojazd przeznaczony do podróży turystycznych również tych dłuższych. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie jak rower górski, dlatego też trzeba uważać, aby go z nim nie pomylić.

Budowa i wyposażenie roweru trekkingowego

Trekkingowy rower posiada opony szersze od tych z roweru szosowego jednak węższe niż w rowerze górskim. Rozmiar opon tkwiących w kołach wynosi najczęściej 28 bądź 29 cali. Pozycja za kierownicą w przypadku tego typu pojazdu jest znacznie wygodniejsza niż np. w rowerze szosowym. Rama najczęściej zbudowana jest z aluminium, stali lub karbonu. Przedni widelec pojazdu wyposażony jest w amortyzator. Rower trekingowy wyposażony jest w błotniki, wytrzymały bagażnik, a także dynamo z oświetleniem. W dodatku istnieje możliwość jego modernizacji, a także przyczepienia większej ilości sakw, w których można przechowywać akcesoria niezbędne podczas rowerowych podróży i wypraw.

Zastosowanie roweru trekkingowego

Rowery trekkingowe mogą być używane do dłuższych przejażdżek i wypraw rowerowych. Nie są im straszne nawet kilkudniowe wycieczki. Najlepszym podłożem do jazdy na tego typu rowerach są drogi asfaltowe, a także ubite gruntowe drogi. Dlatego też sprawdzi się świetnie przy krótkich trasach takich jak dojazd do pracy czy szkoły, jak i przy dłuższych turystycznych wycieczkach.

Zalety roweru trekkingowego

Rowery trekingowe przede wszystkim są niezwykle wygodne. Konstrukcja ramy pozwala na podróż w wyprostowanej pozycji, co jest bardzo istotne w szczególności przy dłuższych wyjazdach. Siodło w odróżnieniu od odmian górskich również jest w pełni przystosowane do długich podróży. Trekkingowe rowery są też bardzo uniwersalne. Opony tego typu pojazdów umożliwiają zarówno jazdę po asfalcie, jak i drogach gruntowych.

Bagażnik i możliwość zamocowania dodatkowych sakw pozwala zabrać wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria. Rower bardzo dobrze sprawdza się również w mieście i bez problemu może służyć jako środek lokomocji właśnie w tym środowisku.