Rower trzykołowy

Rower trzykołowy – to rower, w konstrukcji którego zastosowano dodatkowe, trzecie koło. Umieszczono je z tyłu, gdzie obecnie najczęściej montuje się również bagażnik, ponieważ ten typ roweru jest wykorzystywany przede wszystkim do transportu towarów i ludzi. Inną nazwa tego modelu to rower trójkołowy.

Historia

Po raz pierwszy ten model roweru skonstruowano w II połowie XIX wieku i nazwano go tricyklem. Miał 2 duże koła tylne i jedno małe przednie. Wówczas należał do welocypedów, czyli nie posiadał łańcucha ani hamulców. Współcześnie wygląd tego modelu znacząco różni się od pierwowzoru. Dodano łańcuch, hamulce i bagażnik. Trzykołowy rower obecnie posiada także 3 koła jednakowej wielkości.

Zastosowanie

Rower trzykołowy odnajduje zastosowanie głównie w transporcie ludzi i towarów, ponieważ z reguły posiada pojemny bagażnik, a 3 koła zapewniają mu dużą stabilność. Ten model jest również popularny wśród rowerów przeznaczonych dla dzieci. Może wówczas przypominać bardziej pierwowzór i nie posiadać łańcucha ani hamulców lub też mieć typową konstrukcję roweru przeznaczonego dla dorosłych.