Single speed

Single speed (inaczej singiel lub jednobiegówka) – to rodzaj roweru w jednej z najprostszych form jak to możliwe. Rower typu singlespeed to pojazd dwukołowy i jednośladowy, który ma pojedyncze przełożenie. Oznacza to, iż nie posiada on przerzutek ani innych przekładni umożliwiających zmianę biegu i prędkości jazdy inaczej niż za pomocą własnej siły.

Wśród rowerów typu single speed wyróżnia się: rowery BMX, rowery miejskie, unicykle, rowery typu beach cruiser, większość rowerów dziecięcych oraz „najczystszy” pod względem wyglądu rower typu „ostre koło”, który to pozbawiony jest oprócz przerzutek także wszelkich innych dodatków, takich jak tarcze, dzwonki, światełka (generalnie akcesoria, których posiadanie nie jest konieczne by rower mógł się poruszać).

Jednobiegówka to rower dość wymagający, jeśli chodzi o obsługę. Jazda na tym rowerze odbywa się w sposób klasyczny – wystarczy wsiąść i pojechać – jednakże po długiej jeździe lub po napotkaniu górki dalsze poruszanie się jest znacznie utrudnione. A to z powodu, że brak przerzutek powoduje konieczność poruszania roweru jedynie za pomocą własnych mięśni i bez regulacji lekkości jazdy; niejednokrotnie zdarza się, że trzeba z roweru zsiąść i kawałek podprowadzić (tudzież przenieść). Pojedyncze przełożenie powoduje, że rowerzysta nie może przekroczyć pewnej prędkości zależnej od kadencji (najprościej mówiąc – możliwej ilości obrotu pedałami). Pomimo okrojonej formy i trudności w prowadzeniu rower single speed ma jednak grono swoich fanów – to tylko podkreśla zasadność jego istnienia.

Największą jednak zaletą singli jest fakt, że z powodu ograniczonej ilości wyposażenia należy on do rzadziej psujących się oraz oczywiście tańszych w zakupie i utrzymaniu.