MTB Rozmiar 26″, 27,5″czy 29″?

Każdy zadaje pytania ,ale to dobrze wolimy najpierw się upewnić przed zakupem.

Jeżeli stoisz przed wyborem rozmiaru koła bądź kupnem całego roweru to ten artykuł może Ci się przydać i mam nadzieje ze zainteresuje.

Obecnie sam jeżdżę na 29″ i dobrze wspominam przesiadkę z 26″ na 29″. Z doświadczenia powiem że wygodniej mi się jeździ na 29″ kołach z uwagi na mój wzrost prawie 2m. Dodatkowo mam ramę XL co również podnosi poziom wygody przy takim metrażu 🙂

Wielkość czasem ma znaczenie aczkolwiek nie zawsze, warto się zastanowić czy naprawdę potrzebne nam duże koła.

Warto zwrócić uwagę że przesiadając się na 29″ mamy do czynienia z szerszą kierownicą tak aby można było wygodniej skręcać, co na prostych drogach mogło by nie mieć dużego znaczenia to w terenie przy częstym skręcanie było by odczuwalne już na początku. Jeżeli jest nam nie wygodnie w jakiś sposób na dużych kołach radzę wybrać rozmiar optymalny do niższego wzrostu 26″ lub 27,5″ , nie jest to jednak wymagane znam sporo osób o niskim wzroście co lubią jeździć na kolach 29″.

Rozmiar 27,5″ jest rozwiązaniem pośrodku wszystko zależy od wzrostu i rozmiaru ramy w zależności jak jest nam wygodniej.Osoby o średnim wzroście powinny wybrać ten rozmiar.

26″ standardowe wyposażenie większości rowerów produkowanych wcześniej, obecnie mamy szeroką gamę wyboru odpowiedniego roweru w zależności od osprzętu, wymiaru ramy czy też rozmiaru kół. Wszystko zależy od zasobności portfela. Ale wracając jednak do 26″ małe ramy z tymi kołami rzeczywiście sprawiały trudności wyższym osobą wiem na swoim przykładzie, dopiero większa rama i koła przemówiły do mnie i mojego kręgosłupa.

Bieżnik jaki wybrać ?

Dobre pytanie które wiele osób zadaje podczas kupna dwóch kółek .Szerokość i rodzaj bieżnika opony jaki wybrać? Obecnie jest ich bardzo dużo do wyboru w zależności czy więcej jeździmy po asfalcie czy też po terenie. Można zmienić fabryczne bieżniki na inne z tym w większości sklepów niema problemów podczas zakupów. Jeżeli nie wiemy to nie szkodzi są do wyboru opony z bieżnikiem uniwersalnym które w obydwu przypadkach się sprawdzą w moim opony Schwalbe smart sam 29″ sprawdzały się świetnie na asfalcie niskie opory jak i dobra przyczepność w terenie. Obecnie Rapid Rob tej samej firmy używam z uwagi na częstsze jazdy po terenie.

Na asfalcie sprawdzą się mniej agresywne bieżniki jak i węższe opony zaś w terenie na odwrót. Wszystko zależy jak mamy zamiar jeździć i gdzie kompromisów jest sporo. Można zawsze 2 opony szersze i terenowe do plecaka wsadzić i przed jazda po terenie zmienić ale mało komu się chce gdyż jeżeli sami dojechaliśmy w jakieś miejsce na rowerku to potem trzeba wrócić i opony na asfalt tez przydało by się zmienić ale to w sporadycznych rzadkich wyjazdach jest jakimś wyjściem. A jeżeli jeździmy rekreacyjnie to „uniwersalne” opony wystarczą.

Podsumowując zanim zdecydujecie się na rozmiar ramy, kół czy to 26″ 27,5″ czy 29″ warto wybrać się do dobrego sklepu rowerowego w którym można na miejscu przymierzyć rozmiary rowerów czy to ramy czy koła do własnego wzrostu usiąść na siodełku i zastanowić się co mi bardziej pasuje bądź się podoba. A osprzęt czy też bieżnik wybrać po konsultacji z kimś doświadczonym ewentualnie ze sprzedawcą w sklepie.

Jeżeli macie znajomych którzy jeżdżą już na różnych rozmiarach, rodzajach opon warto poprosić ich o pomoc w doborze odpowiedniego dla siebie sprzętu, ewentualnie udostępnianie swojego roweru aby przejechać się kawałek i samemu zdecydować. W większości sklepów i serwisów rowerowych doradzą dobrze i też pomogą wybrać, zachęcam więc najpierw do sklepu na rozeznanie się w temacie a potem kupno.

Przeczytam każdy komentarz, zawsze możesz wyrazić swoją opinię do której zachęcam.