CenterLock

CenterLock – to system mocowania rowerowej tarczy hamulcowej do piasty koła opatentowany przez firmę Shimano. Tarcza nakładana jest na piastę wyposażoną w wielowypust i zostaje zablokowana przy użyciu pierścienia blokującego. System ten jest alternatywą dla popularnego standardu mocowania tarczy na 6 śrub.

Cechy systemu CenterLock

Główną cechą tego systemu jest mała liczba elementów, dzięki czemu znacznie zmniejsza on czas potrzebny na montaż w porównaniu do mocowania na 6 śrub. Rozwiązanie to cechuje się także zwiększoną sztywnością układu co bezpośrednio wpływa na jakość i skuteczność hamowania.

Standard CenterLock w porównaniu do mocowania na 6 śrub:

  • W mocowaniu CenterLock tarcze samoczynnie pozycjonują się w jedynej możliwej, centralnej pozycji przez co nie wymagają precyzyjnego ustawienia na śrubach, co ułatwia montaż i skraca jego czas.
  • CenterLock wymaga specjalnego klucza (stosowanego również w niektórych kasetach Shimano) zamiast klucza imbusowego lub torx.
  • CenterLock wymaga specjalnej piasty, którą produkuje niewielu producentów poza Shimano. Przez co istnieje mniejszy wybór zarówno piast jak i samych tarcz w tym systemie w porównaniu do systemu na 6 śrub.
  • Często zestaw piasty z tarczą jest lżejszy w systemie Center Lock, jest jednak także zazwyczaj droższy.

Możliwe jest zamontowanie tarczy z mocowaniem na 6 śrub na piaście CenterLock przy użyciu adaptera. Rozwiązanie odwrotne – mocowania tarcz CenterLock na piastach przeznaczonych do montażu tarczy na 6 śrub nie jest popularne.