EXA-Drive

EXA-Drive – to system włoskiego producenta części rowerowych Campagnolo, stosowany w napędach rowerowych. Przeznaczeniem tego systemu jest wspomaganie redukcji przełożeń na tylnych zębatkach.

Historia EXA-Drive

System EXA-Drive wprowadzono w 8-rzędowych kasetach w 1994 roku. Opierał się na tych samych założeniach, co system HyperGlide stosowany od 1989 roku przez Shimano, w związku z czym był bardzo podobny. W celu uniknięcia konfliktów prawnych z japońskim przedsiębiorstwem Campagnolo zmieniło nieco kształt i uprościło nacięcia w swoim systemie. Wraz z wprowadzeniem w 2000 roku napędów 10-rzędowych system został zmodyfikowany i zastosowany pod nazwą Ultra-Drive.

Budowa i działanie EXA-Drive

System EXA-Drive stosowany był przez Campagnolo w napędach 8 i 9-rzędowych. W skład systemu wchodzą:

Łatwiejsza redukcja przełożeń możliwa jest dzięki zastosowaniu koronek kasety o specjalnych profilach i nacięciach. Profile na koronkach przeznaczone są do wciągania łańcucha za wystające z powierzchni blaszek sworznie przez co są one (profile) relatywnie płytkie w porównaniu do innych systemów wspomagania redukcji przełożeń. Wprowadzony z EXA-Drive bębenek ma większe w porównaniu do stosowanych wcześniej wypustki. Są one także rozłożone niesymetrycznie co uniemożliwia założenie koronek w inny sposób.

W celu optymalnego działania konieczne było stosowanie specjalnego łańcucha posiadającego wystające sworznie. Kompatybilność z częściami w innych systemach jest ograniczona.