Geometria roweru

Geometria roweru – to zespół cech opisujących wymiary (długości) rur występujących w ramie rowerowej, oraz zależności między nimi, w tym występujące kąty. Geometria odpowiada za prowadzenie, komfort podczas jazdy na rowerze, a także jego dopasowanie do użytkownika.

Parametry geometrii ramy

Do głównych parametrów opisujących geometrię ramy należą:

 • Długość rury podsiodłowej (ST – Seat Tube) – mierzona od środka suportu do końca rury podsiodłowej. Na jej podstawie podaje się w wielu typach rowerów (górskich, crossowych, trekkingowych, miejskich) rozmiar ramy w calach, centymetrach, lub oznacza się literowo S/M/L itd. zależnie od producenta.
 • Efektywna długość górnej rury (TT – Top Tube) – mierzona od środka szczytu główki ramy w poziomie do osi rury podsiodłowej. Wykorzystuje się ją do określania rozmiaru ram rowerów szosowych, przełajowych i gravelowych. Podawana jest zazwyczaj w centymetrach.
 • Długość główki ramy (HT – Head Tube) – odległość między górną, a dolną miską sterów. Odpowiada za możliwą do ustawienia wysokość kierownicy, co decyduje o bardziej pochylonej lub bardziej wyprostowanej pozycji rowerzysty.
 • Baza kół (WB – Wheelbase) – odległość między środkami osi kół. Opisuje długość roweru.
 • Długość widełek tylnego trójkąta (CS – Chainstay) – mierzona od środka suportu do osi piasty tylnego koła. Wpływa na stabilność roweru przy skręcaniu oraz jego zwrotność.
 • Kąt główki ramy (HA – Head tube Angle) – kąt nachylenia osi główki ramy względem podłoża. Decyduje o zachowaniu roweru podczas skręcania. Mniejszy kąt oznacza większą stabilność, natomiast większą czułość na skręcanie.
 • Kąt rury podsiodłowej (SA – Seat tube Angle) – kąt mierzony między osią rury podsiodłowej, a podłożem. Odpowiada za położenie rowerzysty względem korby, co wpływa na pedałowanie, ale także odpowiada (w szczególności w rowerach MTB) za odpowiednie rozłożenie ciężaru kolarza względem kół.
 • Stack i Reach – uzyskuje się je, prowadząc linie poziomą względem środka górnej miski sterów oraz pionową względem środka suportu. Na podstawie punktu przecięcia obu linii wyznacza się długość Stack, pionowo do środka suportu i Reach poziomo do sterów. Parametry te dokładniej opisują rozmiar ramy. Reach opisuje wyciągnięcie pozycji do przodu, a Stack w górę, szczególnie podczas jazdy na stojąco.
 • Wysokość suportu (BB Drop – Bottom Bracket Drop) – określa wysokość osi suportu względem osi kół. Odpowiada za wysokość środka ciężkości, a także za prześwit istotny w rowerach do jazdy terenowej.

Dobór roweru względem geometrii

Dobór roweru pod względem jego geometrii jest istotny ze względu na jego zastosowanie, pozwalając na zwiększanie osiągów oraz wygodę rowerzysty. Im bardziej specjalistyczne zastosowanie danego roweru, tym większą rolę odgrywają poszczególne parametry jego geometrii. Można wymienić kilka sposobów na dobranie roweru:

 • Rozmiar ramy do wzrostu – najogólniejszy sposób. Dobiera się na podstawie wzrostu użytkownika i podawanych przedziałach przez producenta roweru.
 • Uwzględniając przekrok – dokładniejszy sposób. Podobnie jak na podstawie wzrostu, z uwzględnieniem przekroku (wewnętrznej długości nogi) użytkownika.
 • Uwzględniając Stack i Reach – bardziej dokładne dobranie geometrii. Konieczna jest wiedza odnośnie oczekiwanych wymiarów stack i reach na podstawie doświadczeń lub bikefittingu.
 • Profesjonalny bikefitting – dobranie geometrii uwzględniając dokładne wymiary rowerzysty i preferencje. Wykonywany przez profesjonalistów.

Pozycje na rowerze można zmieniać, ustawiając odpowiednio siodełko (w płaszczyźnie poziomej i pionowej), ustawiając i dobierając odpowiednio mostek i kierownicę, a także długość ramion korb. Pozwala to na dopasowanie roweru do indywidualnych preferencji rowerzysty.