Hollowtech

Hollowtech – to technologia stosowana przez firmę Shimano w korbach rowerowych. Opiera się na specjalnej technologii kucia pozwalającej na uzyskanie lekkich i sztywnych korb. Sposób kucia tych elementów uważany był za skomplikowany przed rozpoczęciem wykorzystywania go przez Shimano w 1999 roku.

Technologia Hollowtech

Shimano posiada pod nazwą Hollowtech dwa systemy dotyczące korb. Pierwszy z nich opisywany jest po prostu jako Hollowtech, a powstały później jako Hollowtech II. Łączą je zgodnie z nazwą (ang. hollow – pusty) elementy puste w środku.

Hollowtech

System Hollowtech opiera się na technologii kucia korb. Wykonane w tym systemie korby posiadają próżniowe komory, w odróżnieniu od stosowanych przed wynalezieniem tej technologii korb wykonanych w całości z jednolitego materiału. Dzięki temu korby posiadają znacznie mniejszą masę. Objawia się to także ich poprawioną sztywnością.

Hollowtech II

System Hollowtech II polega na zintegrowanej (połączonej) osi suportu z prawym ramieniem korby. Zintegrowana oś jest pusta w środku, a łożyska w tym systemie zostały wyprowadzone na zewnątrz mufy suportu. Dzięki pustej w środku osi cały zestaw jest lżejszy. Jest także znacznie sztywniejszy przez zastosowanie osi o większej średnicy.

Zazwyczaj oznaczenie Hollowtech II znajduje się na korbach zbudowanych również w oparciu o technologię Hollowtech dostępnych w najwyższych grupach napędowych. Natomiast w niższych grupach Shimano korby ze zintegrowaną pustą osią suportu opisuje jako dwuczęściowy mechanizm korbowy.