Przerzutka Down-swing

Przerzutka Down-swing – to typ przedniej przerzutki rowerowej, w której prowadnica łańcucha (tzw. wózek przerzutki) znajduje się poniżej obejmy mocującej przerzutkę do ramy. Przednie przerzutki tego typu pojawiły się jako pierwsze i nadal są szeroko stosowane.

Budowa przerzutki down-swing

W przerzutce typu down-swing wózek prowadzący łańcuch znajduje się poniżej mocowania samej przerzutki do ramy. W tradycyjnym rozwiązaniu linka do zmiany przełożeń dochodzi do przerzutki od dołu (tzw. bottom-pull). Istnieją także rozwiązania z linką prowadzoną od góry – top-pull, lub dual-pull pozwalające na prowadzenie linki w górę lub w dół. W przerzutkach produkowanych przez firmę SRAM typ down-swing określany jest jako „High Clamp”, co odnosi się do wyżej ustawionego montażu przerzutki do ramy.

Zalety i wady przerzutek down-swing

Do zalet tego typu przerzutek można zaliczyć:

  • wysoki montaż, który jest bardziej odporny na zabrudzenia, w szczególności od błota, od spodu;
  • solidna konstrukcja i wytrzymałość;
  • mniej podatne na łapanie luzów w porównaniu do przerzutek Top-swing.

Do wad tego typu przerzutek można zaliczyć:

  • ciężej pracują, przez co zmiana przełożenia wymaga nieco więcej siły;
  • może kolidować z montażem koszyka na bidon na rurze podsiodłowej.

Na różnicę w odczuciach pracy przerzutki ma wpływ sposób prowadzenia linki, gdzie dolne prowadzenie zapewnia mniejsze opory przy zmianie przełożeń w porównaniu do górnego prowadzenia. Natomiast dolne prowadzenie jest bardziej podatne na zabrudzenia w przypadku zewnętrznego prowadzenia linki po ramie.