Przerzutka Side-swing

Przerzutka Side-swing – to typ przedniej przerzutki rowerowej poruszającej się w płaszczyźnie poziomej wprowadzonej przez firmę Shimano w 2014 roku.

Budowa przerzutki side-swing

Przerzutka typu side-swing pracuje (w odróżnieniu od starszych typów, poruszających prowadnicę łańcucha w górę i w dół) w płaszczyźnie poziomej, poruszając wózek przerzutki po skosie w przód i w tył w stosunku do osi roweru. Jej konstrukcja związana jest ze zmienionym prowadzeniem linki w sposób tzw. front pull, gdzie linka jest dołączana do przerzutki od przodu i dalej prowadzona jest przez specjalnie przygotowane otwory do manetki.

Zalety i wady przerzutek side-swing

Cechy tego typu przerzutek, które są zaletami w porównaniu do typów top i down swing:

  • brak łączników i prowadzenia linki za rurą podsiodłową, co zwiększa miejsce na oponę lub pozwala skrócić tylny trójkąt przy budowie ramy. Ogranicza to także zabrudzenia od strony koła;
  • prowadzenie linki od przodu zapewniające jej lżejszą pracę dzięki zmniejszeniu liczby zakrętów, po których się porusza;
  • efektywniejsza zmiana przełożeń dzięki lepszemu prowadzeniu linki oraz sposobu poruszania się i budowy wózka przerzutki.

Wadą tego rozwiązania jest prowadzenie linki do przodu, które nie jest na tyle popularne, by była na nie przygotowana większość ram rowerowych. Wymaga ono specjalnie zaprojektowanej ramy o otworach pozwalających na wewnętrzne poprowadzenie linki do przerzutki lub konieczny jest montażu linki na zewnątrz w nieprzygotowanej ramie, co może objawić się pogorszeniem walorów estetycznych roweru.