SPD (Shimano Pedaling Dynamics)

SPD (Shimano Pedaling Dynamics) – to system mechanizmów zatrzaskowych pozwalających na połączenie butów z pedałami rowerowymi. System ten został opatentowany i wprowadzony przez japońską firmę Shimano w 1990 roku w pedałach i butach przeznaczonych do rowerów górskich.

Zasada działania i budowa systemu SPD

W skład systemu SPD wchodzą:

  • pedały zatrzaskowe zazwyczaj dwu lub jednostronne,
  • bloki przykręcane do podeszwy buta,
  • buty ze specjalną podeszwą umożliwiającą montaż bloków.

Pedały wyposażone są w specjalny mechanizm zatrzaskowy, którego ruch możliwy jest dzięki sprężynie. Mechanizm ten umożliwia zablokowanie wewnątrz zatrzasku bloku o specjalnie przygotowanym kształcie przymocowanego do podeszwy buta. Sprężyna mechanizmu pozwala na wpinanie i wypinanie bloku odpowiednim ruchem. Pedały umożliwiają na ustawienie sprężyny w celu lżejszego bądź trudniejszego wpinania i wypinania bloków.

System SPD stworzony został z myślą o kolarstwie górskim i miał połączyć w sobie komfort i wydajność pedałowania na rowerze umożliwiając przy tym możliwość chodzenia w butach z blokami. By to osiągnąć zastosowano specjalną konstrukcję podeszwy buta umożliwiającą schowanie bloku w jej głębi. Buty SPD zwykle mają także agresywny bieżnik z elementami na podeszwie umożliwiającymi poruszanie się w terenie, gdy zajdzie potrzeba zejścia z roweru.

Shimano zaadaptowało także ten system do pedałów szosowych i znalazł on zastosowanie w obu wersjach w większości odmian kolarstwa i jest szeroko stosowany. Shimano jest jednym z największych producentów pedałów zatrzaskowych, przez co zdarza się potoczne określenie SPD w odniesieniu do wszystkich tego typu pedałów różnych producentów w innych systemach.