System MIPS

System MIPS (Multi-directional Impact Protection System) – to system ochrony stosowany w kaskach mający za zadanie umożliwienie obrotu zewnętrznej części kasku w czasie uderzenia, co skutkować ma zmniejszeniem obrażeń w razie wypadku.

Budowa i działanie

Kask wyposażony w system MIPS posiada wewnętrzną wkładkę z tworzywa sztucznego połączoną ze skorupą kasku elastycznymi zaczepami. Na wkładce umieszczane są gąbki i przylega ona bezpośrednio do głowy podczas noszenia kasku. W czasie uderzenia wkładka ma za zadanie pozostać nieruchoma i przylegać do głowy, natomiast skorupa kasku dzięki elastycznemu połączeniu z wkładką ma mieć możliwość lekkiego przesunięcia.

Zalety systemu i zastosowanie

MIPS stosowany jest w kaskach zarówno rowerowych, narciarskich i motocyklowych. W przypadku kasków rowerowych stosowany jest on w modelach ze średnich i wyższych półek cenowych. Jego zaletą wynikającą z możliwości przesunięcia skorupy kasku jest rozproszenie części energii uderzenia, która nie zostanie przeniesiona bezpośrednio na mózg, co zapewnia jego dodatkową ochronę.