System Octalink

System Octalink – to opatentowany i stworzony przez japońską firmę Shimano system mocowania korby rowerowej do osi suportu na wielowypust.

Budowa systemu Octalink

Octalink występuje w suportach kompaktowych o zamkniętej i obudowanej konstrukcji. W związku z tym, że system odnosi się do połączenia dwóch elementów, zarówno korby, jak i suport muszą być wykonane w tym samym systemie. Przed zastosowaniem systemów opartych o wielowypust, oś suportu łączona była z korbami mocowaniem na tzw. kwadrat, w którym oś zakończona była mocowaniem o przekroju bocznym w kształcie kwadratu o ściętych rogach z gwintem pośrodku. W systemie Octalink kształt mocowania korby zmieniono na wielowypust o ośmiu (na co wskazuje nazwa) wypustkach oraz zwiększono średnicę osi. Dzięki temu system ten zyskał większą sztywność połączenia w stosunku do konwencjonalnego mocowania na kwadrat, a także lepiej rozprasza siły działające na układ. Zastosowanie osi o większym przekroju wymusiło jednak użycie mniejszych łożysk o mniejszej trwałości.

Wersje mocowań na wielowypust

System Octalink dostępny jest w dwóch wersjach: Octalink V1 i Octalink V2. Różnią się one długością wielowypustu, gdzie w odmianie Octalink V2 jest on wyraźnie dłuższy. Z tego względu korby z mocowaniem w wersji V1 nie są kompatybilne z suportami z mocowaniami w wersji V2 i na odwrót.

Inne firmy także opracowały podobne systemy oparte na wielowypustach. Różnią się one jednak zarówno kształtem, ilością wypustów, ich długością i szerokością. W związku z tym połączenie elementów z różnych systemów nie jest możliwe.