Flatland

Flatland – to dyscyplina rowerowa z dziedziny BMX. Najprościej mówiąc, polega ona na wykonywaniu różnorakich akrobacji na sporym i płaskim (najlepiej asfaltowym) terenie. Podczas zawodów uczestnik oceniany jest na podstawie trudności, różnorodności, a także oryginalności sztuczek; najważniejsza jednak jest płynność ich wykonywania. Jest to zatem dyscyplina dla ludzi, którzy są cierpliwi i wytrwali w udoskonalaniu techniki.

Samo wykonanie sztuczki możliwe jest dzięki odpowiedniemu napędzeniu roweru; to zaś odbywa się dzięki wykorzystaniu pedałów, dzięki tzw. pegom lub dzięki potarciu opony za pomocą nogi.
Jak w wielu dyscyplinach, również we flatlandzie wyróżnić można kilka stylów wspierających działania, i tak w tym przypadku sposoby wykonania sztuczki dzieli się na: elementarny w tej dziedzinie rolling (co jest jazdą na wprost do przodu lub do tyłu), spinning (obrót na rowerze do przodu lub w tył), nieco bardziej skomplikowany spinning, czyli turbinę (jazda ze zmianami kierunku do przodu, do tyłu i tak na zmianę) oraz scuffing (obrót do przodu lub do tyłu, lecz tutaj napędzanie roweru odbywa się za pomocą buta).

Najbardziej charakterystyczną cechą roweru wykorzystywanego przy flatlandzie jest wersja, która nie posiada hamulca, lub też posiada jedynie przedni. Dodatkowymi cechami są wspomniane pegi, które przyklejone mają papier ścierny lub posiadają wzór o szorstkiej strukturze (w celu polepszenia przyczepności stopy). Z cech roweru wymienić należy także wąskie opony i krótką bazę kół, widelce o zerowym lub małym wyprzedzeniu i krótsze niż w innych rowerach mostki.