Kolarstwo artystyczne

Kolarstwo artystyczne – to dyscyplina kolarska o nieco innej formie niż popularny downhill czy maraton rowerowy. Pomimo oryginalnej formy, kolarstwo artystyczne jest uznawane wśród kolarzy i posiada ono odrębne zawody sportowe rządzące się specjalnie stworzonym regulaminem.

Bardzo często kolarstwo artystyczne porównywane jest do łyżwiarstwa figurowego, zarówno ze względu na artystyczny wydźwięk, jak i rodzaje pokazów. Te zaś składają się z części obowiązkowej oraz tzw. „jazdy dowolnej”. Popisy sportowców oceniane są przez jury i to na podstawie ich punktacji ogłasza się zwycięzców. Sam pokaz to złożony z akrobacji artystycznych (skoków, obrotów, slalomów i innych ewolucji, których wykonanie ogranicza jedynie wyobraźnia i sprawność zawodnika) układ taneczny wykonywany przy akompaniamencie muzyki.

Start w zawodach możliwy jest zarówno indywidualnie, jak i w parach, a także w zespołach (liczących 4 lub 6 osób). Każda z tych kategorii odbywa się w odrębnych grupach tworzonych ze względu na płeć; nie ma to jednak na celu dyskryminacji, lecz właśnie wyrównanie szans. Takie posunięcie spowodowane jest różnicami fizycznymi pomiędzy kobietami i mężczyznami, które mogą skutecznie uniemożliwić równy start w zawodach.

Mówiąc o liczebności zespołów wspomnieć należy także o sprzęcie używanym w trakcie ewolucji a raczej jego ilości. W przypadku par jest to jeden rower, pokazy w grupowe zaś wykorzystują dwa rowery w przypadku czteroosobowego i trzy rowery w pokazie sześcioosobowym. Co zaś się tyczy pojazdu to zwykle są to BMXy, a czasem rowery jednokołowe.