Kolarstwo BMX

Kolarstwo BMX – to typ kolarstwa, który narodził się w Ameryce na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Kolarstwo BMX znane jest również jako motocross rowerowy lub po prostu jako BMX. Sport ten ma dwa różne gatunki – wyścigowy i freestyle. Freestyle ewoluował w miarę jak nowe pokolenie kolarzy zaczęło specjalizować się w trickach i prowadzeniu roweru, w przeciwieństwie do potyczek na torze wyścigowym.

BMX to sport terenowy podobny do kolarstwa górskiego, w którym rowerzyści używają specjalnie zaprojektowanych rowerów BMX. Od 2008 roku sport BMX został włączony do Letnich Igrzysk Olimpijskich, podczas gdy zawody freestyle BMX są jednym z podstawowych wydarzeń na Letnich X Games Extreme Sports Competition.

Historia BMX-ów

Kolarstwo BMX zaczęło się w Południowej Kalifornii na początku lat siedemdziesiątych, kiedy to dzieci zaczęły ścigać się na rowerach na brudnych torach, imitując jednocześnie swoje gwiazdy motocrossu. Początkowo jako BMX-ów używano rowerów Schwinn StingRay ze względu na lepsze prowadzenie i osiągi. Stopniowo sport ten zaczął zdobywać coraz większą popularność, a liczba torów wyścigowych zaczęła wszędzie rosnąć.

W 1977 roku powstało American Bicycle Association (ABA) jako krajowy organ sankcjonujący, natomiast w kwietniu 1981 roku powstała International BMX Federation, a w 1982 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata BMX-ów. W 1983 roku został włączony do Union Cyclist International (UCI). Od 2003 roku jest włączona do Letniej Olimpiady jako pełnoprawny sport medalowy.

Podobieństwa kolarstwa BMX do motocrossu

Kolarstwo BMX czerpie wiele ze świata motocrossu. W każdym wyścigu bierze udział ośmiu zawodników, którzy są zwalniani z bramki startowej, aby rozpocząć sprint. Następnie zawodnicy ścigają się dookoła toru od startu do mety, przejeżdżając tylko jedno okrążenie na specjalnie zbudowanym, brudnym torze BMX-owym. Wyścig BMX-ów jest zazwyczaj podzielony na trzy frazy: próby czasowe, kwalifikacje i finał. Warto również zauważyć, że każdy indywidualny upał w wyścigach BMX-ów jest często określany jako „moto”.

Wyścig BMX-ów można określić jako sprint na specjalnie przygotowanym, gruntowym torze wyścigowym. Wyścigi odbywają się na torach, które zwykle mają 300-400 metrów długości i składają się z serii skoków i wybojów z zakrętami znanymi jako „berms”. W tej grze, kolarz wykonuje jazdę na średnich i wysokich poziomach na terenach off-road i konkuruje z innymi kolarzami przy zachowaniu równowagi na rowerze. W zależności od rodzaju gry, rowerzyści muszą dotrzeć do mety tak szybko, jak to możliwe. Pierwsi trzej kolarze, którzy ukończą wyścig, są uznawani za zwycięzców. Muszą oni ukończyć wszystkie okrążenia przed dotarciem do mety.

Kolarstwo BMX szczyci się możliwością oferowania równych szans dla obu płci i najwyższej klasy sportu wyczynowego dla wszystkich członków.