Kolarstwo Cross Country

Kolarstwo Cross Country (XC) – jest dyscypliną sportową wchodzącą w skład szeroko rozumianego kolarstwa górskiego. Dyscyplina nazywana też jest często MTB CC bądź XC – od angielskiego mountain biking cross-country. Rywalizacja odbywa się na uprzednio przygotowanej w odpowiedni sposób trasie. W ramach zawodów kolarstwa cross- country sportowcy pokonują ją parokrotnie. MTB XC jako dyscyplina jest obecna od początków kolarstwa górskiego.

Pierwsze oficjalne zawody w latach 90. dwudziestego wieku odbywały się właśnie m.in w tej formule. MTB XC jest także obecne w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy zagościło ono na Igrzyskach w Atlancie w 1996 roku. Pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej rozgrywane są także wielonarodowe zawody jak np. mistrzostwa świata, czy kontynentalne. Również w poszczególnych krajach odbywają się zawody o rangach mistrzowskich jak i amatorskich. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie najbardziej popularne zawody to Grand Prix MTB. Najbardziej znanym polskim sportowcem w tej dyscyplinie jest Maja Włoszczowska.

Zawody w kolarstwie cross-country cieszą się ogromną popularnością. Organizowane są w wielu kategoriach podzielonych pod kątem: wieku, płci czy poziomu zaawansowania. Podczas zjazdu zabroniona jest zmiana roweru – oznacza to, że zawodnik musi dotrzeć do mety z rowerem oznaczonym tym samym numerem, z którym wystartował. Dopuszczalna jest jedynie wymiana przez wsparcie techniczne niektórych elementów roweru, do których nie zalicza się rama. Odbywa się to w specjalnie wytyczonych do tego celu strefach.

Trasa, na której odbywają się zawody XC MTB musi mieć odpowiedni stopień trudności i urozmaicenia za pomocą elementów takich jak: różnej wysokości czy długości podjazdy, fragmenty trasy o zróżnicowanym podłożu itd. Zawodnicy cross-country muszą się zatem wykazać – czekają na nich niebezpieczne zjazdy, z przeszkodami takimi jak: wystające korzenie czy kamienie. Długość trasy w dyscyplinie XC jest zależna od rodzaju zawodów, zazwyczaj waha się od 3 do 8 kilometrów. Trasę należy pokonać w określonym czasie, który również jest dostosowany do danej grupy zawodników biorących udział w zawodach.