Kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie – to dyscyplina sportowa uprawiana na rowerze górskim. Polega na wyczynowej jeździe na trasach górskich bądź pagórkowatych. Dyscyplina swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych. Stąd też wywodzi się jej alternatywna nazwa czyli MTB – od angielskiego mountain biking.

Kolarstwo górskie – historia

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku coraz bardziej popularna stawała się mniej konwencjonalna forma jazdy na rowerze – uprawiana poza standardowymi trasami, w trudnym terenie. Prekursorem kolarstwa MTB mianowany został Gary Fischer. To on w roku 1979 rozpoczął produkcję nowego typu rowerów, których konstrukcja w zasadzie była wsparta na klasycznym rowerze miejskim. To co je różniło to np. rama– w modelu Fischera była mocniejsza, ale i krótsza. Ponadto nie posiadał on osłon czy błotników; a jego koła były mniejsze – 26, zamiast dotychczas stosowanych 28 cali. Pierwotnie kolarstwo górskie było dyscypliną traktowaną jako sport ekstremalny, bez struktur formalnych.

Początkowo zawody, które odbywały się na rowerach określanych mianem górskich, polegały na zjeździe w dół na leśnych traktach. Wraz z popularyzacją dyscypliny zaczęły się rozwijać różne jej odłamy. Miały one coraz bardziej sprecyzowane zasady. Z biegiem lat kolarstwo górskie jako dyscyplina sformalizowało się. Jeszcze pod koniec XX w., konkretnie w 1990 roku nastąpiło włączenie kolarstwa MTB pod egidę Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Rozgrywane do tego czasu nieoficjalne mistrzostwa świata od tej pory odbywały się już pod egidą UCI. Już w 1991 roku odbył się pierwszy cykl zawodów w ramach oficjalnego pucharu świata, który miał nawet swojego sponsora tytularnego. Jako pierwsze swoich oficjalnych zawodów w formie cyklicznej doczekały się dyscypliny MTB XC (czyli cross-country) oraz downhill.

Prawdziwie przełomowy dla kolarstwa górskiego okazał się rok 1996. Mianowicie w tym roku zadebiutowało ono na XXVI Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozegranych w Atlancie. Od tej pory zawody te stale towarzyszą Igrzyskom i są rozgrywane w formule MTB XC, czyli popularnym cross-country. Podobnie było podczas ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Zawody w kolarstwie górskim w Rio odbywały się w Olympic Mountain Bike Park. Najbardziej popularnym polskim sportowcem uprawiającym kolarstwo górskie jest Maja Włoszczowska, multimedalistka wszystkich najistotniejszych międzynarodowych imprez w tej dyscyplinie. Obecnie najmocniej rozwijającą się odmianą kolarstwa górskiego jest MTB Freeride, zbliżona do wspomnianego downhillu. Zawody w tej dziedzinie odbywają się w formule slopestyle polegającej na wykonywaniu różnych ewolucji.