Kolarstwo

Kolarstwo – jest to bardzo ogólne pojęcie, które dotyczy wszelkich zagadnień związanych z rowerem. Najczęściej to pojęcie jest używane w ramach określenia różnych wyścigów rowerowych. W grupie dyscyplin zaliczanych do kolarstwa wyróżnia się m.in. kolarstwo szosowe, torowe, trialowe czy też MTB. Oprócz tych najbardziej popularnych dyscyplin, w skład kolarstwa wchodzą również te mniej znane, takie jak akrobatyka rowerowa, piłka rowerowa oraz wszelkie inne sporty związane z rowerem.

W ramach kolarstwa wyróżnia się zarówno dyscypliny zawodowe, jak i amatorskie. W przypadku tych pierwszych, niektóre z dyscyplin zostały oficjalnie uznane przez UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) oraz są zaliczane do kolarstwa klasycznego. UCI powstała w 1900 r. w Paryżu i zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z kolarstwem, np. organizacją zawodów, kontrolą zawodników czy też wyznaczaniem wszelkich standardów dotyczących sprzętu. Obecnie siedziba organizacji UCI znajduje się w Szwajcarii.

Początkowo najbardziej popularnymi dyscyplinami w ramach kolarstwa były wyścigi szosowe, torowe oraz przełajowe. Za początki kolarstwa szosowego uznaje się rok 1869, kiedy to odbył się pierwszy wyścig kolarski na trasie Paryż–Rouen, liczący 123 km. Wyścigi kolarskie szybko zostały spopularyzowane i już podczas pierwszych nowożytnych letnich igrzysk olimpijskich w 1896 r. w programie znalazło się 6 dyscyplin kolarskich. Obejmowały one jednak tylko zawody mężczyzn. Dopiero w 1984 roku podczas igrzysk w Los Angeles do programu dołączono zawody kolarstwa szosowego kobiet. Najwięcej dyscyplin kolarskich w programie igrzysk, bo aż osiemnaście, odnotowano w 2012 r. podczas igrzysk w Londynie.

Obecnie kolarstwo obejmuje znaczną ilość dyscyplin, a w ramach tych dyscyplin wyróżnia się też poszczególne konkurencje. Tak jest np. w kolarstwie górskim, gdzie można wyodrębnić kolarstwo XC. Jest to wyścig, w ramach którego kolarze ścigają się po specjalnie wyznaczonej trasie oraz pokonują ją kilka razy. Najbardziej powszechną dyscypliną kolarską jest zdecydowanie kolarstwo szosowe. Do najpopularniejszych wyścigów szosowych na świecie zalicza się Tour de France oraz Giro d’Italia, natomiast w Polsce z kolei jest to Tour de Pologne. Zarówno na świecie jak i w Polsce istnieje sporo zawodowych grup kolarskich. Najbardziej popularną grupą w Polsce jest CCC Team, która istnieje od 2007 r.

Rozgrywanie wszelkich wyścigów kolarskich nie byłoby możliwe, gdyby nie skonstruowanie roweru. Pierwszą udokumentowaną konstrukcję roweru przypisuje się Francuzowi o imieniu De Sivrac. To właśnie on w 1690 r. stworzył pierwszy pojazd jednośladowy. Pojazd ten poruszał się tylko i wyłącznie do przodu, a jazda była możliwa dzięki odpychaniu się nogami od podłoża. Wraz z upływem lat kolejne osoby ulepszały ową konstrukcję, a w 1867 r. uruchomiono pierwszą fabrykę rowerów w Paryżu.