Brevet

Brevet – rajd rowerowy, podczas którego kolarz musi przejechać określony dystans w odpowiednim czasie, gdzie w każdym punkcie kontrolnym i na mecie obowiązują pewne limity. W brevecie nie występuje rywalizacja, zwycięzcą jest każdy, kto przejedzie daną trasę zgodnie z zasadami. Wyniki są zawsze publikowane losowo.

Dystansy wynoszą odpowiednio: 200, 300, 400, 600, 1000 lub 1200 kilometrów, a limity są liczone od 15km/h do 30 km/h. Jeśli kolarz jedzie poniżej zadanej prędkości, następuje jego dyskwalifikacja, natomiast osoba jadąca szybciej (czyli powyżej limitu) musi poczekać na otwarcie kolejnego punktu kontrolnego. W punktach kontrolnych uczestnik rajdu potwierdza swoją obecność poprzez pieczątkę na Karcie Przejazdu. Jeśli kolarz spóźnił się przez to, że pomagał innemu zawodnikowi, wówczas nie zostanie zdyskwalifikowany.

W brevecie całą trasę należy pokonać, nie otrzymując zewnętrznego wsparcia – czyli uczestnik nie może polegać na wozie technicznym. Dozwolona jest jednak pomoc pozostałych uczestników brevetu, a także korzystanie z miejsc typu sklepy spożywcze, restauracje czy warsztaty.