Carpatia Divide

Carpatia Divide – to ultramaraton rowerowy, odbywający się od roku 2019 na terenie polskiej części Karpat i przebiegający przez takie pasma górskie, jak: Beskid Śląski, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Beskidy, a kończący się w Bieszczadach. Carpatia Divide to absolutnie wyjątkowe zawody w bikepackingowym stylu. Zawodnicy mają do przejechania 624 km i 200 godzin na dojechanie do mety w bardzo krajobrazowym, ale niesłychanie wymagającym terenie, którego suma przewyższeń równa jest około 16 000 m.

Najważniejszym punktem regulaminu jest całkowita samowystarczalność, czyli brak pomocy z zewnątrz. Oznacza to, że uczestnik tego maratonu rowerowego może korzystać wyłącznie ze sprzętu i prowiantu zabranego ze sobą na starcie, jak też wyposażenia kupionego po drodze. Wolno uzupełniać zapasy w napotkanych na trasie sklepach, jak też opuścić trasę w celu np. zjechania do restauracji czy hotelu. Nie wolno natomiast przygotować sobie uprzednio torby z dodatkowym wyposażeniem i pozostawić na dalszym przystanku trasy, do odebrania w odpowiednim momencie.

Ultramaraton Carpatia Divide to przede wszystkim sprawdzenie własnych możliwości, dlatego ważne jest właściwe rozplanowanie trasy i możliwości każdego uczestnika. Kluczową rzeczą jest dobranie właściwego sprzętu, a najlepszym wyborem będzie rower górski MTB. Przejazd przez pasma Beskidów i Bieszczad bez właściwego roweru MTB jest prawie niemożliwe. Reszta sprzętu jest sprawą indywidualną, dostosowaną do potrzeb danego zawodnika, w zależności od jego stylu jazdy i rozplanowania czasowego.