Karpacki Hulaka

Karpacki Hulaka – to górski ultramaraton rowerowy. Jego idea zakłada jednoosobowe przejechanie samodzielnie skomponowanej trasy, uwzględniającej obowiązkowe fragmenty trasy i wyznaczone punkty kontrolne. Z założenia w Karpackim Hulace wziąć udział należy w pojedynkę, czyli w kategorii solowej (SOLO); istnieje jednak także możliwość pokonania trasy w duecie czy grupie (OPEN), lecz na nieco innych zasadach dotyczących przede wszystkim godziny startu.

Tradycyjnie Karpacki Hulaka odbywa się w ostatni weekend lipca w dniach od piątku do niedzieli. Umownymi godzinami startu oraz mety są piątek 00:00 aż do niedzieli do 16:00, co daje prosty wniosek, iż każdy startujący ma 55 godzin na to, by zaliczyć ten ultramaraton rowerowy. Osoba startująca musi być w pełni samowystarczalna, zatem bezwzględnie zakazana jest pomoc osób postronnych w trakcie jazdy, a wszelkie potrzeby tj. żywność czy nocleg zawodnik musi zorganizować sobie już po starcie. Ta impreza sportowa zakłada, że bez względu na to, czy startujący na rowerze jedzie, idzie z nim, pcha go lub niesie swój rower — nadal bierze udział w imprezie. Najważniejsze to nie złamać zasad i dojechać do mety na czas.

Udział w maratonie umożliwia takie zaplanowanie i przejechanie trasy, aby możliwe było zakwalifikowanie się do High Rouleurs Society (HRS). Istnieją dwa sposoby dokonania powyższego – LIMIT (min. 10 000 m przejechane przez podjazdy w trakcie jazdy bez przerw, w tym również bez przerwy na sen) oraz THE JOURNEY (gdzie przejechać należy ponad 10 000 m w pionie, w czasie krótszym niż 36 godzin, przy długości trasy minimum 400 km i tu przerwa na sen nie jest zabroniona).

Pierwsza edycja Karpackiego Hulaki odbyła się w 2017 roku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Obowiązkowe do zliczenia punkty i fragmenty tras znajdują się najczęściej na terenie Karpat, Tatr i Beskidów (Wyspowego, Sądeckiego i innych).

Każdy zawodnik zobowiązany jest do zarejestrowania trasy, którą przebył za pomocą aplikacji zapisującej czas i pokonany odcinek dzięki sygnałowi GPS oraz przesłania jej zapisu w ciągu 7 dni od zakończenia zawodów. Po tym czasie ukazuje się lista zwycięzców w obu kategoriach. W sytuacji, gdy dwóch zawodników uzyska identyczny czas, wygrywa ten, którego suma podjazdów była wyższa. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w Karpackim Hulace jako „brevet”, czyli przejechanie i zaliczenie trasy z dowolnej edycji maratonu w dogodnym terminie. Wynik wyzwania również umieszczany jest na liście uczestników (z dopiskiem „brevet”).