Maraton MTB

Maraton MTB – jest dyscypliną należącą do kategorii kolarstwa górskiego. Ten typ zawodów sportowych polega na ściganiu się kolarzy na długiej (80 km – 200 km) trasie (najczęściej pętli) o różnego typu nawierzchni i ciągle zmieniającym się profilu.

Pierwotnie MTB maraton organizowano jako imprezę amatorską (zazwyczaj z trasą 45 m – 75 km), a gdy zaczęła cieszyć się popularnością, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), postanowiła włączyć maraton do rozgrywek Pucharu Świata i Mistrzostw Świata; i tak pierwsze zawody z cyklu Mistrzostwa Świata w maratonie MTB odbyły się w 2003 roku w Lugano (Szwajcaria) a pierwszą mistrzynią świata w tejże dyscyplinie sportowej, została Maja Włoszczowska.

Idea maratonu MTB obejmuje tryb indywidualny, tj. zawodnik jest zdany sam na siebie i zakazane jest organizowanie jakiegokolwiek wsparcia przed startem; wszelkie zaś naprawy dokonuje się we własnym zakresie lub w wyznaczonych do tego miejscach.

Jeżeli chodzi o sprzęt dopuszczalny w tych zawodach, to jest to zazwyczaj rower górski MTB dobrej klasy z kołami o rozmiarze 26 lub 29 cali, z przednim amortyzatorem (tzw. hardtail) o skoku 80-120 mm (dopuszcza się stosowanie pełnej amortyzacji i wówczas z tyłu skok amortyzatora powinien być zbliżony, aczkolwiek są one mniej popularne, ze względu na mniejszą sztywność i straty energii w trakcie pedałowania). Oprócz tego wymagana jest prosta kierownica z założonymi rogami, obowiązują pedały zatrzaskowe. Ponadto rower do MTB musi być pozbawiony wszelkich zbędnych w trakcie zawodów akcesoriów takich jak światła, bagażnik czy błotniki.
Do najpopularniejszych zawodów w tej formule należą Bike Maraton, MTB Marathon oraz Mazovia MTB Marathon.